25 Mayıs 2011

2002-2011, Atatürk'ün adını silme çabaları, İzmir düşmanlığı v.s

-2002 : Malum parti iktidara geldi.

-18 Mayıs 2003 : Göztepe küme düştü.

-2005: Kasımpaşa Stadı restore edildi ve adı "Recep Tayyip Erdoğan Stadı" oldu.

-31 Mayıs 2007 Başbakanın doğduğu yer olan Kasımpaşa'nın futbol takımı Play-Off'larda bin bir türlü alaverelerle İzmir ekibi Altay'ı eleyerek Süper Lig'e çıktı.

-2008 : Kayseri Atatürk Stadı yıkıldı, yerine yapılan yeni stada "Kadir Has Stadı" adı verildi.

-18 Mayıs 2009: Kasımpaşaspor yine türlü alavereler ve masa başı olaylarla önce Altay sonra KSK'yı eleyerek Turkcell Süper Lig'e çıktı.

-13 Ağustos 2009: Rize'de Atatürk Stadı'nın yerine yapılan stadyuma "Recep Tayyip Erdoğan Stadı" adı verildi.

-2011: Kasımpaşa hakettiği şekilde, sonradan adı "Spor Toto Süper Lig" olan Süper Lig'den yeniden düştü. İzmir ekibi Altay Bank Asya 1.Lig'e veda etti. Bir diğer İzmir ekibi Bucaspor bin bir türlü rezillik ve yine masabaşı oyunlarla Spor Toto Süper Lig'den Bank Asya'ya düşürüldü.

-2011: Stad açılışı siyasi propagandaya dönüştürüldü, buna tepki gösterenler kameralarla tespit edilecek dendi, Galatasaray taraftarına hakaretler, küfürler gırla gitti.

-2011: Başbakan malum stad olayından sonra miting yaptığı bir yerde Galatasaray'ın Ali Sami Yen Stadı'nın üst kullanım hakkından vazgeçmesi karşılığında yapılan Türk Telekom Arena için "Galatasaray'ın o stadda 1 Allah kuruşu yok" deyip yine dini kullanarak istismarın dibine vurdu. (Bilmeyenler için bahsi geçen konuşmanın videosu burada, tıklayıverin.)-2011: Başbakan, Bucaspor Süper Lig'de iken "İzmir'in Süper Lig'de 1 tane takımı yok" dedi, isminin Atatürk olduğunu Dünya'nın bildiği stad için Atatürk adını söylemekten imtina ederek "koskoca Halkapınar Stadı bomboş kalıyor" dedi. 

Görüyoruz işte, aklıma gelenler sadece bunlar. 2002'den beri AKP'nin spor secelesi kabataslak kısaca bu. Daha yazmaya kalksam sabaha kadar bitiremem. Spora siyaset karıştırıyoruz diye tepki gösterenler var, Atatürk'ün adını dahi kullanmaktan imtina edenler spora siyaset karıştırmıyor da, biz karıştırıyoruz evet.

1 yorum:

Sportman dedi ki...

İlginç detaylar. Listenin daha fazla kabarmaması dileğiyle... Ancak görünen o ki, -maalesef- bu liste daha çok uzayacak...

Paylaş