6 Ekim 2010

Bülent Uygun'un olmayan karakteri üzerine bir yazı...

Efenim bilindiği üzere Bülent Uygun sene başında büyük umutlarla gelmişti Bucaspor'un başına. Hatta kadronun tabiri caizse altından girip üstünden çıkmıştı. Son yaşanan rezaletten sonra Öcal Uluç, biz Bucalılar'ın hislerine tercüman olmuş. Yazıyı olduğu gibi aktarıyorum, üzerine ekleyebileceğim herhangi bir şey yok. Çünkü paralel düşünüyorum kendisiyle... Son olarak diyeceğim şudur: İzmir sana büyük geldi aslanım, itiraf et bunu...


Rezalet!..
 
Sen gel “Süper Lig’e yeni çıkmış” bir takımın başına otur. O takımın “Süper Lig’e çıkma başarısı gösteren” kadrosunu “iki oyuncu hariç” dağıt; yerlerine “25 yeni oyuncu” al. Sonra “fazla oldu” diyerek, aldığın 25 oyuncudan 6’sını gönder. Mevsime taraftara, camiaya “ümit dağıtarak” başla.
Daha 6’ncı hafta bitmeden, “o haftaki rakibine (Eskişehirspor) teknik direktör olacağına ve görüşmeler yapıldığına dair” haberler spor medyasında yazılıp, çizilsin, konuşulsun.
Sen çık “bunları yalanla”, haberi çıkaranlara ve yazanlara yıldırımlar yağdır; “Bunu yazan da, yazdıran da iyi niyetli değil. Bunlar maksatlı olarak yapılıyor” de!..
Aaaaa; aradan daha “bir hafta geçmeden”, herkes resmi sitende şu açıklamayı okusun:
“Değerli Futbol Kamuoyu, 2010-2011 futbol sezonunda sevgili başkan Mehmet Bektur’la birlikte başladığım Bucaspor teknik direktörlüğüne gelirken, vizyon olarak elimizdeki kısıtlı imkanlarla başarıyı hedefleyen bir kadro oluşturarak iyi futbol oynayan bir takım ve netice alınması hedefini koyduk. Aradan geçen zaman zarfında oynadığımız futbolun; puan durumuyla paralel gitmeyen göstergesi ve yeni başkanımız sayın Şeref Üstündağ’ın göreve gelmesi daha sağlıklı bir vizyon ve bakış açısı oluşturabilmeleri nedeniyle, milli takım maçları nedeniyle verilen aranın da bu değerlendirmeye katkısı olacağını düşünerek bu gö-revimden istifa ettim. Hiç şüphem yok ki, oluşturduğumuz kadronun yeni yeni uyumu, adaptasyonu ve kaliteli isimlerden oluşması başarıyı da beraberinde getirecektir. Bana duydukları güven, karşılıklı sevgi ve saygıdan dolayı, başta Bucaspor yönetimi olmak üzere, yönetim kuruluna, futbolcularına ve Bucaspor taraftarına sonsuz sevgi ve şükranlarımı sunarım.”
Hem “bana duydukları güven, sevgi ve saygı” de, sonra da “Şeref Üstündağ’ın daha sağlıklı bir vizyon ve bakış açısı oluşturması için istifa ediyorum” diye ekle; vay canına sevgili okurlarım vay canına; “bu” zat-ı muhterem, hepimizi “onun bu açıklamasına kanacak kadar geri zekâlı sanıyor” galiba!..
İstifayı “uygunsuz” olarak niteleyen “yeni” başkan Şeref Üstündağ ise “geri zekâlı olmadığımızı ortaya koyan” bir açıklama ile “Bülent Uygun’un çirkin oyununu” çok açık bir şekilde “şöyle” anlatıyor:
“Bülent Uygun inançlı ve idealistim diye dışarıda dolaşıyor. İnançlı bir insan böyle bir şey yapmaz. Bülent Uygun yeni jenerasyonun ilginç adamlarından. Bizi yarı yolda bıraktı. Bundan sonra Bülent Uygun’a kim güvenip de takım teslim edecek? Bucaspor’u uygun bir basamak olarak kullandı. Eğer Uygun, Eskişehirspor’a giderse başarılı olacağına inanmıyorum. Bursa maçından sonra Eşkişehir ile görüştüğünü öğrendik. Kimlerle temasa geçtiğini de biliyoruz. Çirkin söylentilerin yayılmaması için sustuk. Kulüpler Birliği’ne olayı götürmek istememizin nedeni de buydu. Şimdi Eskişehirspor kalkacak, ‘Biz Buca’dan ayrıldıktan sonra Uygun’a teklif yaptık’ diyecek. Kulüplerin ilkeli davranması gerek.”
Şu “kabul edilemez” ve “mide bulandıran” duruma bakın; sezon başında “200 bin lirayı peşin olarak” al, ayda “85 bin lirayı” da cebine koy; “İki yıl sizinleyim” diye “yepyeni bir kadro” kurdur sonra “yedinci haftada” pıırrr!..
Böyle bir rezalet her zaman olmaz; şimdi göreceğiz bakalım; böyle bir rezaletin baş kahramanı bundan sonra ne yapacak?.. “Adı” bu iddialara karışan Eskişehirspor ya da bir “başka” kulüp Bülent Uygun’u “hoca” olarak göreve getirecek mi?..
Daha da önemlisi, Antrenörler Derneği susup oturacak mı ve de “asıl” Futbol Federasyonu ne yapacak?..
Futbol Federasyonu “genel ahlâkın, dahası spor etiğinin bütün sınırlarını yerle bir eden” böylesine bir rezaleti “görmeyerek, duymayarak ve de seyirci kalarak”, bu “herkese örnek(!)” Hoca’ya “yeni takımında çalışma izni” verecek mi; yoksa “Böyle bir kepazeliğe göz yumamayız, herkese ibreti âlem olsun” diyerek, Bülent Uygun’a “Bu sezon git evinde dinlen de aklın başına gelsin, bir daha da ne sen, ne de sana özenenler böyle yanlış bir yola sapmasınlar” mı diyecek?..
Göreceğiz bakalım; “dürüstlük üzerine yola çıkılan” Hasan Doğan Federasyonu’nun takipçisi olduğunu her zaman “övünerek” söyleyen Mahmut Özgener Federasyonu ne yapacak?..

2 yorum:

WarBlood dedi ki...

Bülent Uygun'un gidişi kısa vadede sorun teşkil etsede,uzun vadede hayırlı olacaktır Bucaspor için.Bir kere güzelim İzmir ve Bülent Uygun'un kimyası uymazdı,uymayacaktı.Sonuçta kendisi Sivas'taki gibi ortam bulamayacaktı burda,hem reinada çoktu burda.Karakteri açısından yorum yapmak yersiz sonuçta herkes ne mal olduğunu çok iyi biliyordu.Eskişehir'e sempati duymuyordum şimdi nefret seviyesine dönecek sayesinde.Umarım küme düşerler...

Lionheart dedi ki...

@WarBlood paralel düşünüyorum sizinle, ancak Bülent Uygun'un Bucaspor'dan gidiş şekli son derece ahlaksızca. Ayrıca evet, güzel şehrimin ve ikamet ettiğim ilçenin takımından nefret edilmeyecek bundan sonra...

Paylaş