10 Nisan 2010

Robben'in golü üzerine...

Yahu golü izlemekten bıkmadım hala. Futbolda en çok zevk aldığım anlar desteklediğim takımın gol atmasıdır. Hele hele o gol uzaklardan topun gelişine ise benim için tam bir futbol orgazmıdır. Ümit Karan'ın Vestel Manisa'ya attığı voleden sonra 5 sıra aşağı atladığımı bilirim Atatürk Stadı'nda. Neyse, bu muazzam golü biraz incelemek istedi bu deli gönül. Golü atan Robben olunca ayrı bir haz yaşadım. Severim elemanı.

Top Robben'in ayağına geldiği anı bir inceleyelim.


-Ön direğe doğru koşan eleman yanlış görmediysem eğer Van Buyten. Korner öncesinde kendisini Vidic marke ediyordu. Top Robben'e doğru geldiğinde Van Buyten ön direğe depar attı. Bu sırada herkes Robben'i izliyor, Robben'de gelişine çakıyor.

-Robben topa vururken Carrick Robben'e doğru kayıyor. Carrick halen yerde kaymaya devam ederken Robben topa ölüm vuruşunu yapıyor. Bu açıdan baktığımızda Carrick Van Der Sar'ın açısını kapatıyor. Van Der Sar topu görmüyor. Top iğne deliğinden geçiyor.

-Ribery Robben'e doğru ortalarken kimse Robben'e hamle yapmıyor. Yani o da bomboş bekliyor ön çizgide. Yalnızca Carrick müdahale etmek istiyor ancak geç kalıyor. 

-Ceza sahasında 7 Manchester United'lı oyuncu var. 3'ü öndirekte 1'i arka direkte bekliyor. Ceza sahası dizilimi evlere şenlik yani... Robben topa vurduktan sonra Mario Gomez bomboş kalıyor. Burada o da Van Der Sar'ın açısını kapatıyor. Van Der Sar yine topu göremiyor. Hamle yapmakta geç kalıyor. Top direk dibinden giriyor.

Şimdi diyeceksiniz ki "ulen golün nesini inceliyorsun, adam o biçim astı işte" E napayım, goldeki ManU savunmasını dizilimini, Bayernliler'in ceza sahasında nasıl serbest hareket ettiklerini göstermek istedim. Bir de böyle golleri ancak Avrupa'da görebiliyoruz artık. Robben'de Allah ne verdiyse abandı yani, insanda biraz utanma olur...

1 yorum:

bonaventure dedi ki...

top havadayken gol dedim rıdvan misali:)

daha top havadayken robben sanki fotoğraf çektiriyor orda. ama ne kadar boş olsa da vuruş mükemmel tabii ki. boşta da olsa kolay değil onu atmak.

neyse konumuza dönelim. "van basten misin be ümit karan!"
:)

Paylaş