4 Mart 2010

Galatasaray 4-1 Kasımpaşa | Sezonun ilk maçı gibi...

Ali Sami Yen'de oynanan son maçı kazanan Kasımpaşa'ydı, bunun vermiş olduğu heyecanla oturduk TV başına. Bilen bilir Kasımpaşa SK'den yüksek oranda nefret ederim ben. Maçtan önce kendi kendime "ulan şunlara 5 atmazsak uyumamam ben bu gece" diye sayıkladım maçın başlamasına kısa bir süre kala...


Kasımpaşa Yılmaz Vural'ın gelişiyle dipten orta sıralara doğru dur durak bilmeden ilerlemeye devam ediyor. Kendisnin ilk maçı olan ilk yarıdaki karşılaşmada Nonda olmasa işimiz işti, o geceyi hala unutamam.:) Ligin en güzel futbol oynayan ekiplerinden biri olan Kasımpaşa ile gidilecek tek yol olan Lig şampiyonluğu yolunda önemli maçlardan biri olan karşılaşma, ezeli rakip Fenerbahçe'nin yine Belediye çalışmalarına maruz kalmasıyla daha da ehemmiyet kazandı. Galatasaray alışılagelmiş kadrosundan farklı bir yüzle çıktı bu maça. Rijkaard sağ tarafta Uğur'un yerine Sabri, solda Hakan Balta'nın yokluğunda Caner, önde ise Keita, Jo, Gio, Arda gibi isimlerle başladı. Maç başlar başlamaz akıllıca ataklarla Galatasaray kalesini yoklayan Kasımpaşa golü buldu. Burada geriden gelen Yekta yerine topa vuran Emre Toraman ofsaytta olduğu için hakem golü geçersiz saydı. Ne kadar egoistçe bir hareket yaptığını hakemin ofsyat bayrağını görünce anlamış mıdır acaba? Golden önce Yekta'nın Emre Toraman'a tepkisi de gecenin komik enstantenelerinden biri olarak kaldı aklımda. O kadar sevindiler ama önlerinde sallanan ofsayt bayrağını görmediler sanırım, tıpkı Geniş Aile dizisinde Cevahir'in Ulvi'ye dediği gibi "ofsayt bayrağını göre göre" gole sevindi Kasımpaşalı topçular.


Sonrasında Caner ve Arda'nın paslaşmalarıyla gole giden Jo'nun düşürülmesiyle kazanılan serbest atışı Keita kullandı. Burada ufak bir anektod vereyim, Milan Baros'un dönmesiyle birlikte forvetin iki'ye çıkması muhtemel. Jo bu pozisyon dışında oyun içerisinde bir çok kez rakip savunmanın arasından sızarak tehlikeler yarattı. Arda'nın kazandığı topta Jo kaleye vuruyor, top Murat Şahin'den dönüyordu. Arda'dan bahsettik, bu sezon belki de en aktif maçını oynadı Kaptan. Kazandığı toplar ve verdiği paslar ile gönlümüzü aldı bir anlamda.Keita ile sağ ve soldan, Gio ile ortadan yüklenen Galatasaray Kasımpaşa kalesini abluka altına aldı. Dos Santos'un topu çekip yaptığı orta bir başka gol pozisyonuyla sonuçlanıyor ama Jo'nun kafa vuruşunun akabinde Koray'a çarpan top kornere çıkıyordu. Dos Santos'un geldiğinden bu yana tartışmasız en efektif oyununu oynadı bu maçta. Gio'nun bu denli aktif oynaması, Kewell'ın dönüşüyle uygulanacak olan rotasyonda kadronun en sivrilen oyuncularından biri olacağının göstergesidir Arda ile birlikte.Galatasaray'ın aradığı gol Servet'in indirdiği topta Jo'nun pasına Arda'nın vurmasıyla geldi. Kasımpaşa, Sancak'ın şutuyla Galatasaray kalesine yüklenirken dönen atakta Gio Kasımpaşa kalesini yokladı. Bir o kale, bir diğer kale şeklinde geçen karşılaşmada bir anlamda kilidi kıran gol Keita'nın ayağından geldi. Gio'nun ortadan yardırdığı pozisyonda dönen topa Keita insanüstü vuruyor, attığı muazzam golle taraftarları mest ediyordu.


Kasımpaşa'nın gardı bu golden sonra düştü diyebiliriz. Caner'in uzun pasında gole giden Jo'yu düşüren Koray kızarıyor, kazanılan penaltıyı Jo gole çeviriyordu. Bu penaltı ile birlikte bir başka anektodu ekleyeyim; Kasımpaşa bu sezon aleyhine en çok penaltı çalınan takım imiş. Kasımpaşa, yediği 3.golden sonra bulduğu pozisyonlarda oyuncularının beceriksizliği yüzünden farkın açılmasına engel olamadı. Galatasaray'ın 4.golünde yine Jo, Keita ve Dos Santos'u görüyoruz. Jo'nun koşuyoluna attığı pasa hareketlenen Gio, Keita'ya çok şık bir pas verdi, Keita'da "Marsilya Ruleti" olarak nitelendirilen hareketin bir benzerini yaptı, akabinde maçtaki 2. golüne imza attı.


Galatasaray 4.golden sonra dahi Kasımpaşa kalesine etkili ataklarla geldi. Keita'nın muazzam pasında kaleciyi çalımlamaya çalışan Jo bunu başaramadı. Sezonun futbol açısından belki de en zevkli maçı bu maçtı bence. Uzun zamandır Galatasaray'ı böyle şevkli oynarken görememiştik. Gio ve Jo hakikaten çok klas futbolcular. Galatasaray bünyesine bu denli yetenekli futbolcuları kazandıran yönetimimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Sezonun ilk maçı gibi heyecanlı oynayan futbolcularda bu teşekkür silsilesinden nasibini almalı bence.:)

Hiç yorum yok:

Paylaş