14 Şubat 2010

Mandanda Sülalesi

Cedric Carrasso uzun süreli sakatlandığında kaleci arayışına giren Marsilya, Le Havre'dan 2,5 milyon euroya Steve Mandanda'yı kadrosunu katmıştı. Refleksleri ve bir kaleci için oldukça önemli olan atletik yapısıyla Marsilya'nın vazgeçilmez ismi olmayı başardı kısa süre içerisinde Mandanda.

Dünya Kupası'na katılacak olan Fransa'nın kalesi Mandanda ve Lyon'un genç kalecisi Lloris sayesinde emin ellerde diyebiliriz. Gerçi 5-5 biten Lyon Marsilya maçında bu iki kaleci de deli gibi eleştirilmişti, hatta Lloris yerden yere vurulmuştu ama bu onların kötü kaleciler olduğunun göstergesi sayılmaz bana göre.

Şimdi gelelim Mandanda sülalesine. Bu arkadaşın 2 tane daha erkek kardeşi var futbol oynayan. İşin garibi bu 3 oğlan çocuğu da kaleci. Diğer iki kardeş abileri kadar başarılı olacak gibi durmasalar da 3 kardeşin 3'ünün de kaleci olması bana oldukça garip geldi. Bu 3 kardeşten ortanca olan 1989 doğumlu Parfait Mandanda Fransa yerel ligi takımlarından As Beauvais takımında forma giyiyor. En ufakları olan 1992 doğumlu Riffi Mandanda ise Caen rezerv takımında forma giyiyor.

Steve Marsilya'ya transfer olduğunda Bordeux da ortanca oğlan Parfait'i Sabin İlie misali kadroya katmış. Büyük ihtimalle de tutmamış olacak ki diğer sene şu an oynadığı As Beauvais'e göndermişler. Zaten iki sene sonra da Marsilya'dan sakatlığı sebebiyle ayrılmak zorunda kalan Carrasso'yu Tolouse'dan 8 milyon euroya kadrosuna kattı Bordeux. O patates çuvalı Rame'ye çok bile dayanmışlardı. Neyse... Ortanca kardeş Parfait'i Bordeux'a gönderen Caen ise en ufak kardeş Raffi'yi kadrosuna katmış hemen. Raffi'nin de Parfait gibi tutmadığını söylesek haksızlık etmemiş oluruz herhalde. Zira Caen kadrosnda çok da yetenekli olmayan kaleciler olmasına rağmen A takımda forma şansı bulamamakta hala.

İlerde Mandanda'nın bu iki kardeşinin akıbeti ne olur bilinmez. Kalecilerin günümüzde 40 yaşına kadar rahat oynadığını düşünürsek yine de açık kapı bırakmamız gerektiğini düşünüyorum. Hayat bu belli mi olur gün gelir Steve gibi yüzüne şans güler 2 sene içerisinde Milli Takım'a bile çıkabilirsin. Tabi bunda senin yeteneklerin de oldukça önemli yer tutuyor. Abisi bakar artık kardeşlerine, ne yapalım :)

Hiç yorum yok:

Paylaş