6 Şubat 2010

İstediklerini Aldılar

Herkesin derbi gibi heyecanla beklediği maç berabere bitti. Hem de hiç gol atılmadan. Golcüsü olmayan Galatasaray'la ligin gol kralını kadrosunda bulunduran Kayserispor'dan gol sesi çıkmadı. İşin ilginci daha atak oynayan taraf forvetsiz Galatasaray'dı...

Tabi bu atak oynamak gol atamadığın sürece hiçbir işe yaramıyor 3 puanlı sistemde. Fakat defansif anlamda belki de bu senenin Galatasaray adına en iyi stoper performansını ortaya koyan Emre Güngör Makukula gibi insan azmanı bir gol kralını durdurdu. Hani 2 hafta önce bunun olacağını söyleseler gülmekten ölürdüm herhalde. Fakat Neill ile olan uyumları ciddi anlamda güzeldi. Tek eksik ise ileri gittiğinde geri dönmeyen, geri döndüğünde de zamanında ileride olmayan Caner ve Uğur'du. Özellikle Caner son pas tercihlerinde başta Arda olmak üzere, Keita ve Gio'yu kendinden geçirdi, tabi ekran başındaki bizleri de.

Ortasahada ise ilk yarı ne yaptığını kimsenin anlayamadığı bir Mehmet Topal'la elinden geldiğince birşeyler yapmaya çalışan Mustafa Sarp idare ediyorlardı. Olmayan forvetin arkasında oynayan Elano ise takım adına ileri oynama düşüncesi olan birkaç oyuncudan biriydi. Giovani Dos Santos ne yazık ki böyle devam ederse büyük hayal kırıklığı olarak kalacak, Keita ise özlediğimiz hareketliliğinden ancak bir parçayı gösterebildi sadece. Ona yapılan katı savunma karşısında zaten fazla birşey beklemek hata olurdu. Arda ise ilk yarı Hasan Şaş ikinci yarıda da görmek istediğimiz Arda'ya biraz yakın oynadı. Bu forvetsiz geçecek uzun dönemde kendisine düşen sorumluluğun farkında olması ve ona göre hareket etmesi takım adına altın değerinde olacak, bunu bilmesi lazım.

Kayserispor cephesinde ise sakatlığı nedeniyle oynamamasını beklediğim Emreciksin sahada Cangele ile değişmeli kanatlarda oynadılar. Aslında karşılarında Caner ve Uğur gibi bekler varken daha etkin olabilirlerdi ki Cangele elinden geldiğinde birşeyler yapmaya çalıştı, Gökhan da belki de sakatlığının verdiği ürkeklikle iyi bir performans gösteremedi. Makukula dediğim gibi Emre Güngör'ün insanüstü performansı nedeniyle sinerken Neill, Emre arasında kayboldu gitti. Takımın geri kalanında ise Aydın Toscalı'dan başka elle tutulur oyuncu olmadığı için yapmaları gereken savunmada sert forvette fıtsatçı oyun taktiği pek işleyemedi.

Maçın hakemiyle ilgili görüş bildirmek istiyorum kısaca. Keita'nın Hakan Aslantaş'a ikinci sarı kart gösterdiği pozisyonda Keita'nın oyunculuğuna kanan yardımcı nedeniyle ikinci sarıyı verdi. Saidou'nun kendisini havadan yere attığı pozisyona frikik vermek de ciddi bir hakem başarısı olarak tarihe geçecektir eminim. Cangele'nin ceza sahası içerisinde Mustafa Sarp'a ayağını taktırıp penaltı istediği pozisyona devam diyerek aynı pozisyonu ceza sahası dışında çalmak da eyyam kelimesinin eş anlamlısı olsa gerek.

İşin özü forvetsiz Galatasaray yaklaşık yarım saatten fazla 10 kişi oynayan Kayserispor'a gol atamadı. Neill, Elano, Keita, Arda ve en neti de Emre Çolak'la neredeyse yüzde yüzlük goller kaçırdı. İşte olayın koptuğu nokta da bu olsa gerek. Eğer forvetsiz oynuyorum bahanesine sahipseniz bu pozisyonları atacaksınız, aksi takdirde böyle mükemmel savunma yaptığınız her maç beraberliğe abone olursunuz, yapamazsanız zaten yenilirsiniz...

Emre Güngör ve Neill'e performansları için tekrardan teşekkürü borç biliyorum...

Hiç yorum yok:

Paylaş