17 Şubat 2010

Hiddink ve Aydınus !

Eve girer girmez iki şaşırtıcı haberle karşılaştım, aslında haberlerden birisi cep telefonuma mesaj olarak gönderilmişti ama haberin detaylarını öğrenince hem şaşırdım hem sevindim diyebilirim.

Öncellikle şu cebime gelen mesajdaki haberden bahsedeyim. Hiddink'in resmen Türk Milli Takımı'nın teknik direktörü olduğu açıklanmış. Fakat şaşırdığım hadise anlaşmanın +2 sene daha opsiyon bulundurması. Şimdi bu opsiyonların geçerliliği ne kadar var ne kadar yok tartışılır fakat Hiddink gibi bir hocayı bu şekilde ikna edip kontrat imzalamak kolay bir iş değil.

Herhalde hayatımda ilk defa hakedenin forma giyeceği bir milli takım izleyeceğim. 4 büyüklerde oynuyor diye milli takıma çağırılanlar ve hiç haketmediği halde ısrarla bu formayı giyenler yıllarca milli takım hakkında nefret ettiğim tek konuydu. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor farketmez, formayı kim hakediyorsa o giymeli. İşin olması gerekeni budur, belki herkes bu şekilde bakmaz fakat Milli Takım Türkiye'yi temsil etmektedir, kimsenin babasının çiftliği değildir. Bu açıdan Hiddink en doğru kararı verecektir diye ümit ediyorum, yanındaki yardımcılarının yanlış yönlendirmeleri olmazsa tabi...

Hiddink özelinde konuya devam etmek gerekirse çok iyi bir teknik adam olduğunu söyleyebilirim, bu yaz başında takımında teknik direktör olarak Hiddink'i mi yoksa Rijkaard'ı mı görmek istersin deseler hiç düşünmeden Hiddink derdim. Bugüne kadar çalıştırdığı hem milli takımlar olsun, hem kulüp takımlarında yakaladığı başarılar artık son günlerde herkes tarafından biliniyor. Özellikle teknik direktörlük yıllarının son yıllarında en olgun dönemini yaşıyor diyebiliriz. Güney Kore Milli Takımı'na oynattığı yarı final, Avustralya Milli Takımı ile İtalya karşısında yaşadığı şanssız yenilgi, 2008 Avrupa Şampiyonası'nda Rusya'ya oynattığı futbol ve yarım sezon için başına geçtiği Chelsea ile son dakikada kapısından döndüğü Şampiyonlar Ligi Final'i. Bu veriler Türk Milli Takımı için oldukça umut veren veriler, tabi burası Türkiye Rijkaard bile teknik direktör olmamakla suçlanırken Hiddink eğer sisteme ayak uydurmazsa, kulüplerin federasyona yaptığı oyuncu seçme baskısına kafa tutarsa, hakkında çıkacak ilk haber kazandığı para olacaktır. Hayırlı olsun Türk futboluna.

Avustralyalılar'ın dediği gibi IN GUUS WE TRUST !

Şimdi gelelim şu şaşırdığım diğer habere. Beşiktaş Galatasaray derbisine Beşiktaşlı olduğu alenen bilinen Fırat Aydınus atanmış. Hakem kalmadı herhalde MHK'da atanacak. Fenerbahçe'nin önüne geçtiğimiz hafta sonrasında oynanacak Beşiktaş derbisine Fırat Aydınus'un verilmesi işin şansa bırakılmamasıdır bana göre. Hüseyin Göçek'i Galatasaray Fenerbahçe maçına saklıyorlar herhalde ! Gördüğünüz gibi artık herşey gözler önünde yapılıyor, sistemin bir yanı çok iyi işliyor, bu işler gerçekten de saha içinde bitmiyor. Bu da hayırlı olsun !

4 yorum:

Schumy dedi ki...

Bu adamın Beşiktaşlı olduğunu ve hassas bir haftada bu maça atandığı gerçeğini değiştirmez.

Vermante dedi ki...

Hangi derbide Beşiktaş'ı kolladı? Bir sürü hakem var takım tutan ama bir tek mertçe Beşiktaş'lıyım diyen Fırat Aydınus nedense derbiye atanınca mı oluyor bunlar?

Schumy dedi ki...

Vermante umarım maçtan sonra ikimiz de pişman olmayız. Fırat Aydınus yanlış atamadır, mertce Galatasaraylı'yım diyen adam atansa sen ok diyebilir miydin ? Bunu düşünerek cevap ver önce.

kupabizim.blogspot dedi ki...

Fatih Terim'in ısrarla oynattığı Mevlüt,Emre B., Nihat ve ısrarla oynatmadığı diğer oyuncular için yeni bir dönem başlıyor. Artık Schumy'nin de belirttiği gibi hak eden alacak formayı. Pas yapan, oyunu dikine oynayan her zaman kazanmayı isteyen bir Milli Takım yaratmaya çalışacak Hiddink.

Volkan, Servet, H.Balta, Hamit, Caner, Arda, Sabri, Gökdeniz, Semih, Özer bu takımın banko oyuncuları olur. Sercan, Tuncay, M.Sarp, E.Güngör, Emre Çolak, Gökhan Gönül de kadroyu zorlayan isimler olur.

Beni tek rahatsız eden yardımcılığına M.Denizli, F.Terim ve Lorant'ın yardımcılıklarını yapmış Oğuz'un yine 2. adam rolünde görülmesi. Ayrıca Sakaryalılar grubunun diğer üyesi Engin'in kaleci antrenörü olması da manidar. Ali Şen Sakaryalılar grubunu kovmuştu. Aziz Yıldırım Aykut'u Sportif Direktör yaptı, Oğuz ile Engin'i de Milli Takıma yerleştirdi. İşte bu çok can sıkıcı.

Paylaş