27 Ocak 2010

Zaten Biliyorduk

Haftalar öncesinden konuşulmaya başlandı bu transfer. Haldun Üstünel bu sefer gizliden yürütemedi işini. İngiltere öyle bir ülke ki devlet sırları bile hiç sakınmadan medyaya ulaşabilir. Neill ve Jo transferlerinde de olduğu gibi Dos Santos transferi de basına yansıdı haliyle. Zamanın kısıtlı olması ve alternatif eksikliği gibi nedenlerle bu transferlerden vazgeçilemedi. Halbu ki geçtiğimiz yaz Fransız medyasına konuşan Mensah'ın transferi direkt olarak iptal edilmişti.

11.05.1989 doğumlu Dos Santos'un kariyerini anlatmaya pek gerek yok. Fakat kaba hatlarla bahsetmek gerekirse, Barcelona'da kendi döneminin oyuncularından Bojan Krkic'e önerilen kontrat teklifini kabul etmeyen Dos Santos Juande Ramos'un arkasından EPL'ye yol alıyordu. Juande Ramos'un Dos Santos geldikten 2 ay sonra gönderilmesiyle üvey evlat muamelesi görmeye başlayan oyuncu Tottenham formasıyla toplamda o sezon ancak 6 EPL maçına çıkabilmişti. Oyuncuyu kaybetmek istemeyen Tottenham ligin ikinci yarısında Dos Santos'u Ipswich Town'a kiraladı. Bu periyotta 8 maçta 4 gol atabilen Dos Santos yine de takımın as oyuncusu gibi değildi.

Barcelona'da son dönemlerinde Ronaldinho ile sorun yaşayan Rijkaard ROnaldinho'yu yedek bekletirken Dos Santos'u ilk 11'e alıyordu. Kolay değil 18 yaşındayken 25'in üzerinde maçta görev alan Dos Santos Krkic'e yapılan teklifi kabul etmemekte haklı gibiydi. Belki de artık ben oldum diyerek Premire Lig'e gidişi ve yeteneğini İngiltere gibi sert bir ligde sahaya yansıtamaması onu olgunlaştırmış olsa gerek...

Ve sonunda herkesin neredeyse kesin olarak bildiği, bir kaç ters köşeci arkadaşın hala inanmak istemediği, kimi kesimin de balon diye nitenlendirdiği Dos Santos sezon sonuna kadar Galatasaray'da. Kontratın detaylarını bilemiyorum. Aslında duyduklarımı da yazmak istemiyorum çünkü Jo transferinde opsiyon maddesi konusu hayli sorunlu bir hale gelmiş ve sonunda benim iddia ettiğim opsiyonun olmadığı ortaya çıkmıştı. Şimdi opsiyon var diyenler de var hatta rakam verenler de, opsiyon yok; olsa resmi sitede açıklanırdı diyenler de. Herkesin görüşüne saygı gösteriyorum. Fakat bir gerçek ki Rijkaard ve Dos Santos buluşması Galatasaraylılar'ı olduğu kadar Meksikalılar'ı da sevindirdi. Dünya Kupası öncesinde Milli Takımları'nda en çok güvendikleri oyunculardan biri olan Dos Santos'un maç eksiği olması ve Redknapp tarafından göz göre göre katledilmesi hiç hoşlarına gitmiyordu.

Sonuçta yetenekli ve bunu gösterme arzusunda olan bir oyuncuyu kadromuza kattık. Tek problem bu anlaşmanın sonrasında kimin gideceği. Ben kimin gideceği ile ilgili tasarrufa sahip değilim fakat bir alttaki postta kimin gitmemesi gerektiğini açık ve net bir şekilde söyledim. Bundan sonrası yönetimin işi. Tekrardan hayırlı olsun...

3 yorum:

aks111 dedi ki...

Herhalde sadece sen ve ben düşünüyoruz :).Evet ya kanat oyuncusu ne gerek vardı caner var işte o var bu var ezbere bak :).

Schumy dedi ki...

Kimleri tartıştığımızın çok önemi var :)

Eğer aklımdaki topluluksa boşver ;)

aks111 dedi ki...

bazı spor yazarları diyim sıyrılayım işten :).4 6 0 ı da arda ile denemiştik bursa maçıydı galiba hüsran olmuştu.İnşallah bi daha öyle olmaz.

Paylaş