24 Ocak 2010

Saša Ilić...

Ne zamandır düşünüyordum o'nun hakkında bir yazı yazmayı.

O zaman deli gibi adam aranan 10 numara mevkisi için alınan ama 10 numaradan çok gizli forvet tarzı oynayan bir adam çıktı yumurtadan. Partizan'dan ayrılacağı zaman geldiğinde Partizan taraftarlarını çok ama çok üzmüş ancak  yine de Türkiye yollarına düşmüştü. Galatasaray'dan önce 13 maçlık bir Celta Vigo macerası yaşayan Sasa'ya önyargı ile yaklaşıldı. Taraftar o'nu pek tanımasa da sene sonunda o kendisini taraftara kabul ettirecek ve kendisine "Paşa İliç oleeeyy!" tezahuratını atfettirecekti...Sezon içindeki maçlarda olmadık anlarda sahneye çıkıp gollerini atan Sasa İliç taraftarın sevgilisi olmuştu bile.
Attığı goller sonra abartısız gol sevinçleri ve rakip kaleye bıraktığı plaseler ile ünlenen bir adamdı artık Sasa.
Beşiktaş'a 59 saniyede 2 gol atarak hepimizi kendine müptela yaptı. Defansın ardına birdenbire sarkan; "Nereden çıktı bu adam yahu" dedirten forvetimsi tarz oyuncuydu. Oynadığı futbolu zekasıyla harmanlıyor ve olmadık anlarda sahneye çıkıp bir anda maçın adamı olabiliyordu. Ancak 70.dakikadan sonra biten kondüsyonundan sebep ortalarda pek gözükmüyordu. "70 dakikalık adamdı" yani... Yine de  2005-2006 sezonunda attığı 12 golle Galatasaray'ın en skorer oyuncularından biri oldu. Hala o'nun oyun zekasına sahip adamlar kısıtlıdır futbol piyasasında. Orhan Ak, Cihan Haspolatlı, Yalçın Ayhan gibi bir dolu futbol zekasından ve yeteneğinden yoksun adamların içinde en zeki adamdı kesin bir şekilde... Gözümde "oynadığı numaralarla özdeşleşen futbolcular" içerisinde 22 numarayla özdeşleşen adamdır. Nasıl ki " 1 Taffarel, 99 Ümit Karan, 10 Hagi, 9 Jardel ise 22'de İliç'tir.
Galatasaray'dan sessiz bir biçimde adeta "dan" diye gönderilen Sasa Iliç sarı-kırmızıdan kopamamış Avusturya yollarını tutmuştu. Red Bull forması giyerken takım arkadaşı Đorđe Rakić ile UEFA Kupası'nda karşılaşacakları rakipleri Lazio lehine bahis oynadıkları iddiası Sasa'nın fişini çeken olay oldu... Salzburg ekibinde 31 maç oynayıp 9 gol attıktan sonra bu kez de Yunanistan yollarına düşüyordu. Larissa ile 12 maça çıkan ama gol atamayan Sasa için "kürkçü dükkanı"na dönüş vakti gelmişti. Futbola başladığı ve Galatasaray'dan önce 10 yıl formasını terlettiği Partizan'a geri döndü Sasa İliç.

"İçimde kanayan bir yaradır" desem lafı cuk diye oturturum Sasa İliç için. Bir ara Kocaelispor ile anlaştığı haberlerini duyduğumda çok sevinmiştim ama sonrasında bu haberin kolpa olduğu ortaya çıktı. Kendisini tekrardan Türkiye'de görmek isterdim ama bu artık zor gözüküyor. Zira yaşı da bunun için uygun değil artık...Hiç yorum yok:

Paylaş