21 Ocak 2010

João Alves de Assis Silva

Oyuncuyu tanımayan yoktur herhalde, burada 3 4 sene önceki Zhirkovlu, Wagner Lovelu youtube videolarını paylaşmanın mantığı yok. Sonuçta herkesin az çok adını bildiği, hani hiç duymadıysa Manchester City'yi satın alan Araplar'ın ilk sansasyonel transferi olduğunu bildiği bir adam.

20 Mart 1987 doğumlu Brezilyalı oyuncu Corinthians altyapısından 16 yaşında A takıma çıkacarıldı. 3 sene A takımda oynadıktan sonra 19 yaşındayken vatandaşı Elano gibi radikal bir karar verip Brezilya gibi sıcak bir ülkeden Rusya gibi soğuk bir ülkeye yolculuğa çıkıyordu. Kendisinden 2 sene önce Moskova'ya gelen Love'la yakaladığı uyum kariyerinin ivmesini bir anda yukarı doğru çevirdi. Rusya'da geçirdiği 3 sene içerisinde 53 maçta 30 gol atma başarısı gösteren Jo adını İnter'e attığı gollerle duyurdu diyebiliriz.

İngiltere'ye transferi yönetimi yeni devralan Araplar'ın futbolu bilmeyişlerinden dolayı 21 milyon Serlin gibi astronomik bir miktara gerçekleşmiş olsa da Jo bekleneni verememişti. Geçen sezonun ortasından beri Everton'da kiralıkolan Jo sanki ben Premier Lig oyuncusu değilim diye bas bas bağırıyordu. Elano transferinde de bahsettiğim gibi Brezilyalı bir oyuncunun Premier Lig'de tutunabilmesi olası birşey değildir. Rus petrol milyarderlerinin verdiği rahatı Arap petrol milyarderlerinde bulamadı. Son olarak da ülkesinden geç döndüğü için Everton kulübü tarafından cezalandırıldı, bardağın son damlası da bu oldu zaten.

Görüldüğü üzere disiplin problemleri yaşayan bir oyuncudan bahsediyoruz. Geçtiğimiz senelere baktığımızda Lincoln, Felipe, Jardel gibi Brezilyalılar'ın Galatasaray sistemi içerisinde belki haklı belki de haksız nedenlerden dolayı kaybolup gittiğini görüyoruz. Burada basının etkisi, yönetici hataları, takım oyuncularının tavırları, gelen oyuncunun kendi tavırları gibi faktörleri sıralayabiliriz. İşlerin magazin boyutuna inmeden kısaca söylemek istediğim bu transfer Jo'nun yetenekleri sayesinde Galatasaray'a çok şey katabilir fakat bu etkenlerden herhangi birine göz yumulduğu takdirde Lincoln transferi gibi ortalık karıştırıcı bir etki ortaya çıkarabilir. Avantajlı tarafı Jo'nun 6 aylık kiralık sözleşme imzalamış olması, dezavantajlı tarafı ise bu kadar yetenekli bir oyuncuya zaten gidecekti diye bakıp elimizden kaçırma ihtimali. Demem o ki Jo kendini burada kanıtlamak istiyorsa fedakarlıklar yapacak, takımın abileri de fedakarlıklar yapacak.

Avrupa Ligi'nde oynamayacak olsa bile Jo takımımıza hayırlı olsun. Transferde emeği geçen herkese de ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum.

Bu da LigTV'nin bugün hazırlamış olduğu bi klip. İyi seyirler.

Ps: Yazıyı yazdım, klip sonra geçti elime, adamlar resmen benden çalmış :)

1 yorum:

Bora-MAN dedi ki...

Bizim için kuşlarada Jo !

Paylaş