17 Aralık 2009

Strange Galatasaray Happenings...

Öncelikle söyleyim ki maçın 75. dakikasında izlemeyi bırakıp arkadaşımla içmeye gittim. Zaten geri kalan 15 dakikada da birşey olacağından ümidim yoktu.

Maçtan önce olmasını düşündüğüm kadrodan çok farklı bir kadro vardı sahada. Aykut kaledeydi ama defansın sağına Alpaslan gibi sol ayaklı bir oyuncuyu ve neredeyse vefa gösterisi yapılıp bir senelik daha anlaşma imzalanmış bir Emre Aşık'ı yazmadım, elim gitmedi yazamadım.

Ortasaha da ise Mehmet Topal ve Mustafa Sarp tercihlerim Rijkaard tarafından resmen çöpe atıldı. O bu tercihlere inat son haftaların formsuz ismi Ayhan ve 90 dakika oynadığı son maç Sion maçı olan Linderoth'u seçti. Asla ve asla onun tercihlerine birşey söyleyemem, o karar verdiyse kendisine ve yönetime göre doğru kararları vermiş demektir.

İleri üçlü ise tek doğru tahmin ettiğim kısımıydı kadronun, zaten başka alternatif de bu kadroda yoktu. Bu yüzden kendimi doğru tahmin etti diye yorumlayamıyorum.

Maça gelince, Galatasaray daha kontrollu bir oyun seçti demek klişe olmaz. Sağ bekte oynayan Alpaslan elinden geldiği kadar yeteneğini göstermeye çalıştı. Aslında o da bu bölgede sadece bir maçlık ve geçici bir görevde oynadığının farkındaydı. İşin özü Aydın ve Serdar da aynı düşüncedeydi, hatta Aykut bile.

Serdar hariç Aykut ve Aydın bu takımda son seneleri olduğunun farkındalar. Ekran başında biz bile bunu biliyorsak bu oyuncular hayli hayli bunun farkındalar. Bu ikisinden ayrı olarak Caner teknik heyete biraz kendimi beğendirebilir miyim acaba çabasındaydı. Ama onun da Galatasaray geleceği en az Linderoth ve Aydın kadar kısa. Gerçekler acıdır ama en az o kadar da doğrudur.

İlk yarıda Galatasaray geriye düştü, Servet'in hediyesini es geçmemek lazım, fakat geriye düştüğü dakikaya kadar da kalesinde pozisyon vermedi, yani ilk ciddi pozisyonda gol yediler. Defans dörtlüsü ise Alpaslan dışında geçen sene kaybedilen Hamburg maçından kötü değildi. Hatırlayın geçen sene Hakan Balta ve Kewell'ın yanyana oynadığı defans göbeğini, daha iyi anlayacaksınız beni... Buna rağmen Aydın Yılmaz'ın olağanüstü çabasıyla bir pozisyon yakaladı Galatasaray, Beşiktaş'ın sözleşmesini bir türlü eline veremediği Gordon'un hatası sonucu kaleciyle karşı karşıya kaldı Aydın. Kalecinin o anki tutumu pozisyonun nasıl sonuçlanacağı ile ilgili çok şey anlatıyordu aslında. Aydın da rakip kaleciyi mahçup etmeyerek kendisinden beklendiği gibi sonuçlandırdı bu atağı. Kolay değil Galatasaray'ın elle tutulur ve gole en yakın olduğu pozisyondu bu ilk yarıda.

Aydın Yılmaz'dan ufak da olsa bahsetmek istiyorum. Kim ki Galatasaray'ın eski çalışanı, antrenörü, teknik direktörüdür Aydın için aynı sözleri söylediler yıllarca. Aydın ilk 15 metrede patlama yapan bir oyuncu, topu ayağına aldığında ilk 15 meterde kimse yanına yaklaşamaz vs vs vs. Benim bu açıklamaları yapan insanlara tek sözüm var; Alın Aydın'ı kendi takımınızda oynatın! Aydın asla ve asla Galatasaray'ın oyuncusu olamaz. Hiçbir zaman da olamadı. Onu oynatan altyapı kültürü Aydın gibi nice oyuncuları gözden çıkardı. Bu yüzden Aydın asla bu takımın oyuncu olamaz. Bu sözlerim kendilerine dikkat etmezler, Arda yerine Aydın'ı örnek alırlarsa Serdar ve Berkin için de geçerlidir. Altyapıda Özgürcan ve Cafercan'ın izinden devam eden Cem Sultan da dikkatli olsa iyi olur.

Kısacası Galatasaray yıllardır yenemediği Sturm Graz'ı yine yenemedi. Aslında sorun bu değil. Bu maç sonuçta bir final maçı değildi fakat kendisini göstermesi beklenen oyuncuların sanki sürekli ilk 11'de çıkıyormuş gibi vurdumduymaz olması içimi acıtan. Galatasaray gibi altyapısına önem veren bir kulübün altyapıdan çıkan oyuncularının böyle olması kabul edilemez. Her sene bütün gerekli oyuncular transferle karşılanacaksa altyapıya ayrılan para da bu yöne kaydırılsın, hiç gerek yok inanın.

En büyük temennim yolda yürüyemeye dermanı olmayan Linderoth ve Galatasaray'ı kafasında bitirmiş Aydın Yılmaz'la devre arasında yolların ayrılması. Yerlerine oyuncu alınmayacağı kesin, çünkü hiçbir zaman bu kadroda yerleri olduğu düşünülmedi. Bu yüzden kayıpları da birşey değiştirmez Galatasaray adına.

Devre arası bize çok iyi gelecek. Yeter ki en azından ligde zirveden kopmayalım Gençler maçını kazasız atlatalım. Geri kalanını Haldun Üstünel ve teknik heyet halledeceklerdir...

2 yorum:

aks111 dedi ki...

Bilmiyorum sende farkettinmi ama bu takım neden sol tarafa pas atmadı bu maçta.Bi atın serdar eylik e.Keitaya 100 top atıcağınıza bir top ta oraya atın dedim resmen.

Schumy dedi ki...

Serdar'ın kesinlikle daha zamana ihtiyacı var. Top ona geldiğinde kötü kullanmadı ama topu alıp da 10 kişiyi geçmesini beklemiyordum zaten. Ayrıca o incecik bacaklarla ne yazık ki çok fazla şansı yok şu an için, yaz kampına götürülüp A2 takımına geri yollanan Emre Çolak'ın da problemi fiziksel aynı Serdar gibi. Zaten bu durum Türk futbolundaki altyapıların en önemli sorunu değil mi ?

Şimdi yeni gelen ekiple beraber bu oyuncuların daha da iyi olacağını düşünüyorum ama daha zamanı var dediğim gibi. Ayrıca Sturm da çok iyi alan savunması yaptı, yedek ağırlıklı bir kadroda Serdar'ın da kendini göstermesi çok zor. Yani özellikle Serdar'a top atılmaması diye bir durum yok bence. Ayrıca daha kendini kanıtlaması lazım Arda gibi, hepsi bu yollardan geçecek sadece biraz zaman.

Paylaş