26 Aralık 2009

Son 10 Yılın En İyi Teknik Adamı Kim ?

Goal.com son 10 yılın en iyi teknik adamı kimdir diye bir oylama başlatmış. Listede Ancelotti, Wenger, Benitez, Lippi, Alex Ferguson, Capello, Del Bosque, Hitzfeld, Mourinho ve Rijkaard var. Bakalım bu isimlerden nasıl bahsetmişler.


Ancelotti'den Şampiyonlar Ligi'ni kazanmayı bilen adam diye bahsetmişler. Göreve geldiğinden beri 2003 ve 2007'de Şampiyonlar Ligi'ni kazandırmıştı Milan'a. 2005'de ise direkten dönmüştü hatırlayacağınız gibi.

Rafael Benitez Valencia ile kazandığı 2 La Liga şampiyonluğu ve Uefa Kupası sayesinde girebilmiş listeye. Ayrıca the miracle of İstanbul da listeye girmesinde oldukça etkili gibi.

Fabio Capello da gittiği her kulüpte başarılı olmasıyla listeye girmiş. Roma'yı ve ardından Juventus'u şampiyon yapan ardından da Real Madrid'i 2007 yılında şampiyon yapmıştı.

Beşiktaş'ın kıçına teneke bağlayıp kovaladığı Del Bosque için de yerine başkasının konulması çok zor olan adam yakıştırması yapmış. O gittiğinden beri Avrupa kupası kazanamayan Real Madrid onunla beraber 2 Şampiyonlar Ligi ve iki La Liga şampiyonluğu yaşamıştı.

Kendi Manchester United krallığını yöneten adam diye bahsetmişler Alex Ferguson'dan. 1984 yılından itibaren Manchester'a kazandırmadığı kupa bulunmuyor neredeyse.

Şu anda İsviçre'nin başında bulunan Ottmar Hitzfeld iki ayrı takımda Şampiyonlar Ligi kazanan nadir teknik adamlardan biri olarak gösterilmiş. Bayern ile kazandığı 4 Bundesliga şampiyonluğu ve 3 alman kupası da cabası. Bundesliga'nın gelmiş geçmiş en iyi teknik adamı seçilmiş ayrıca.

Son Dünya Şampiyonu İtalya'nın koçu Marcello Lippi bu başarısı ve Juventus ile kazandığı iki lig şampiyonluğu sayesinde bu listede yer alıyor.

2004 yılında Şampiyonlar Ligi'ni kazandığı zaman kim bu adam dedirten Mourinho da listede doğal olarak. Fakat 2004 şampiyonluğunun şans olmadığı yine Porto ile 2003 yılında kazandığı Uefa Kupası'ndan belliydi.

Benim görüşüme göre Dünya'nın en iyi teknik adamı olan Arsene Wenger de listede. Alex Ferguson'un en büyük düşmanı olarak nitelendirilen Wenger Arsenal'i 2004 yılında namağlup şampiyon yaptı, 2006 Şampiyonlar Ligi Finali'nde ise 10 kişi kalmasına rağme öne geçtiler fakat Rijkaard'ın Barcelona'sına karşı kazanamamışlardı. Ayrıca çok fazla kupa başarısı olmamasına rağmen Arsenal'e oynattığı oyun ve tabir-i caizse yüzünde sakal bitmemiş çocuklara güvenip Şampiyonlar Ligi'nde her sene en az çeyrek final görmesi takdir edilmesi gereken özelliklerinden...

2003 yılında teknik direktör olarak neredeyse hiç başarısı bulunmayan, hatta bir önceki sene Rotterdam kulübünü küme düşürmüş bir teknik adam olarak Barcelona'nın başına geçirilen Rijkaard'dan, Guardiola'nın oynattığı oyunun temellerini atan adam olarak bahsetmişler. Barcelona ile kazandığı 2 La Liga şampiyonluğu ve 2006 yılında Arsenal'e karşı kazandığı Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu bu listede yer almasının nedeni.

Oylama için burayı ziyaret edebilirsiniz.

2 yorum:

SirEvo dedi ki...

1 senede 6 kupa kazandırmış Guardiola yok yani öyle mi?
Güzelmiş bu anket hashdahsd

futbolmanya dedi ki...

hıncala sormamışlar mı?

Paylaş