6 Kasım 2009

Şükürler olsun! Ocak ayında en az 2 türk takımı var.

Takımlarımız Avrupa'daki serüvenlerine geçtiğimiz salı ve perşembe günü yaptığı maçlarla devam etti. Kimi sevinçten çoştururken kimi de üzüntüden kahretti bizleri. Milli takımlar seviyesinde düşüşe geçen Türk futbolunun takımlar bazında yükselişe geçmesini temenni ediyorum.

Yıllar boyu Galatasaraylıysak Fenerbahçe'nin, Fenerbahçeliysek Galatasaray'ın veya diğer takımların Avrupa maçlarında yenilmesini istedik. Çünkü gözümüzü o kadar hırs bürümüştü ki rakip takımların her kulvarda başarısız olmasını isterdik. Ama son yıllarda düşen ülke puanlarıyla bu kavganın azaldığı aşikar. Son maçlar sonucunda Galatasaray ve Fenerbahçe gruplarından çıkmayı garantilerken Beşiktaş işini çok zora soktu. Umarım Beşiktaş kendine çeki düzen verir de Uefa Kupası'na gitme başarısı gösterir. Böylece 3 takımla yolumuza devam eder ve ülke puanına biraz daha katkı yaparlar.

Takımlarımız Avrupa maçlarında son 10 senede Ocak ayını kaç kere görmüşler bunu inceleyelim. İlk olarak Uefa Kupası Şampiyonluğu ve Şampiyonlar Ligi Çeyrel final heyecanı yaşatan Galatasaray'dan başlayıp, Şampiyonlar Ligi'nde Çeyrek Final oynayıp yarı finalin kapısından dönen Fenerbahçe'ye, oradan Uefa Kupası'nda çeyrek final oynayıp unutulmaz Chelsea galibiyeti yaşatan Beşiktaş, Sporting L, Blackburn, Parma'yı eleyen Gençlerbirliği ile Roma galibiyetli Gaziantepspor ve Lyon'u dize getiren Denizlispor ile devam edelim.


Galatasaray= 99/2000 Uefa Kupası şampiyonluğu Fatih Terim
00/01 Şampiyonlar Ligi Çeyrek final Mircea Lucescu
01/02 Şampiyonlar Ligi 2.tur grupları Mircea Lucescu
03/04 Ş.L. gruplardan Uefa Kup 3.tur Fatih Terim
07/08 Uefa Kupası 3.tur Karl Heinz Feldkamp
08/09 Uefa Kupası 4.tur Bülent Korkmaz

Fenerbahçe= 04/05 Ş.L. gruplardan Uefa Kup. 3.tur Chtistoph Daum
06/07 Uefa Kupası 3.tur Arthur Zico
07/08 Şampiyonlar Ligi Çeyrek final Arthur Zico

Beşiktaş= 02/03 Uefa Kupası Çeyrek Final Mircea Lucescu
03/04 Ş.L. gruplardan Uefa Kup. 3.tur Mircea Lucescu

Gençlerbirliği 03/04 Uefa Kupası 4.Tur Ersun Yanal

Gaziantepspor 03/04 Uefa Kupası 3.Tur Nurullah Sağlam

Denizlispor 02/03 Uefa Kupası 4.Tur Rıza Çalımbay.

Hatırlayacağımız üzere Denizlispor,Gaziantepspor ve Gençlerbirliği efsaneleri oluşmuş durumda.Bunun tek nedeni Avrupa'ya daha çok takım gönderme başarımızdan kaynaklandı.Umarım Avrupa'ya tekrar 6 takım göndereceğimiz zamanları da görürüz ve geçmişte anadolu takımlarının yaptıklarını Trabzonspor,Kayserispor,Bursaspor veya Eskişehirspor neden yapmasın.Gönül isterki bütün takımlarımız başarılı olsun.Ancak benim görüşüm Avrupa'da başarı yakalamaya Anadolu'da en yakın takımlar bunlar.

Takımlarımızın başarılarının Mayıs ayının ortalarına kadar devam etmesi dileğiyle....

07/11/2009

Hiç yorum yok:

Paylaş