22 Kasım 2009

Konsantrasyon !!!

Hem sahada maç bitmiş gibi davrandılar, hem de dünden beri biz taraftarlar Fenerbahçeliler'le dalga geçmekten kendi maçımıza konsantre olamadık, yalan değil. Manisaspor'du sonuçta rakip, daha henüz Bank Asya'dan yeni Süper Lig'e çıkmış bir takım. Nasıl olsa yeneriz diyorduk. Averaj hesapları, liderliğe geçme planları yapılıyordu.

İşte bunların hepsinin ne kadar yanlış olduğunu sahada oynanan oyun acı bir şekilde gösterdi. Galatasaray yine klas ayaklarının kaderini belirleyeceği bir maça çıkmıştı sanki. Maç başından sonuna kadar direnen oyuncular yine Sabri ve Kewell'dı.

Galatasaray top yaptı ama sonuca gidemedi. İlk 20 dakika defansta dolaşan topları almaya bir tek oyuncu bile gelmedi orta sahadan. Sözde ortasaha Mehmet, Mustafa ve Ayhan gibi 3 defansif özellikli adamdan kuruluydu. Ama hiçbiri ortalarda yoktu. Sistemin en baştan işlerliğini bozan bu etken Manisa'ya yaradı. İleride kaptıkları her topta ceza sahası önüne kadar ellerini kollarını sallaya sallaya geldiler. Galatasaray biraz top yapmaya başlayınca zaten Manisa'nın gerçek gücü ortaya çıktı. Normalde klasik bir kontratak futbolu oynayan Anadolu takımıydı. Başka yaptıkları hiçbirşey yoktu. Kadroları top oynamak için değil oynatmamak üzere kuruluydu. Zaten normal olanı da buydu yapacakları çok fazla da birşey yoktu. Ama Galatasaray'ı kilitleyen Manisa'nın sistemi değil kendi sistemiydi bir anlamda.

Arif Erdem'in bir aralar diline doladığı şu Avrupalılar'ın "2-3 tane atsak da maç bitse evimize gitsek" geyiğini sahada Galatasaray gösteriyordu. Son haftaların en formda iki ismi Nonda ve Kewell'la gelen gol sonrasında da resmen durdu Galatasaray.Maç sonuna kadar bu iki ismin kaçırdığı iki gol pozisyonu dışında da pozisyon yok gibiydi. Zaten futbolculara göre maç çoktan bitmişti. Manisa bal yapmayan arı gibi topu dolandırıp dolandırıp sonuca gidemiyordu çünkü. Ama işte kimsenin hesaba katmadığı bir duran topda da Mustafa Sarp'ın bir anlık konsantrasyon kaybı hem liderliğe hem de 2 puana mal oldu takıma. Rijkaard'ın sene başından beri en çok şikayet ettiği şeydi zaten takımın geri düştükten sonra takım disiplininden uzaklaşması. Son dakikalarda belki biraz daha akıllı oynasa Manisa 3 puanı da rahatlıkla alabilirdi.

Dediğim gibi Sabri ve Kewell'dan başka sahada iş yapan başka bir oyuncu göremedim ben, çıkana kadar da Hakan Balta iyi bir performans sergiledi. Elano'nun bu sistem üzerinde hiçbir kanatta oynayamayacağının da kanıtı oldu bir anlamda bu gece.

İşte salak saçma bir faul pozisyonundan sonra yediğiniz bir gol size sene sonunda şampiyonluğa mal olabilir. Bu yüzden ilk golü attıysanız bir şekilde ikinci golü atmanız lazım. Bu sezon tek golle maç kazanamayan Galatasaray ise bu geleneğini sürdürdü. Lig uzun maraton geyiğine girmeyeceğim, eğer şampiyonluk istiyorsanız rakibinizin puan kaybettiği hafta maçı kazanacaksınız, iki iki dört. Tribünde en kısa zamanda Konsantrasyon pankartının tekrardan açılmasını diliyorum, hem de mümkünse daha büyük fontlarla...

3 yorum:

Mario Jardel dedi ki...

Bülent korkmaz sistemi geri döndü takıma.. 1-0 olsun bizim olsun.. Real madrid ile oynuyoruz ya.. Tabi eksiklerimizde var, kapasitemiz de manisa'yı yenmeye yetmiyor.. Defansa çekilmeli.. Daha kısa pası bile beceremyen mehmet topal'ın über uzun pasları ile gol bulmalıyız.. Şu takımda bu topal, bu sabri, bu ayhan ve uzun top atmaktan bir türlü vazgeçmeyen zan ile servet oldukça benim rijkaard'ın sistemini tam manaası ile oturtacağından umudum yok.. Ne kadar doğru demiş adam sezon başında.. Türk futbolunda herşeyden biraz var ama hiçbirşey tam değil diye !

Bora-MAN dedi ki...

Böyle olması lazımmış böyle oldu. Başka bir cümleyle açıklanamaz bu maç.

Schumy dedi ki...

ksenophanes Bülent Korkmaz geri döndü çok ağır olmuş bence. Aman hiç alakası yok, olmasın da. Oynattığı futbol açısından konuşuyorum tabiki de. Ama takımda konsantrasyon eksikliği olduğu kesin. Şaka gibi bir takımız malesef. Fener yenildi mi yenilmeye bayılıyoruz, bu da deli ediyor bizi...

Paylaş