13 Kasım 2009

En Güzel 10 Futbolcu Lakabı

Sport.co.uk'dan aldım haberi. Ayıboğan lakabını bir numara yapmışlar. Bakalım diğerleri neymiş.

1 - Servet Çetin : Servet'e birçok ismle hitap edildiğinden bahsetmiş. Çok önemli sakatlıklar geçirmesine rağmen oynamaya devam ettiği için Bionik Servet. Korkutucu yüz ifadesi nedeniyle Terminatör Servet. Ve en çok da Ayıboğan diye hitap edildiğinden bahsetmiş. İngilizce çevirisi olarak da Man Who Could Choke a Bear demişler :)

2 - Fitz "One Size" Hall demişler. Şu sıralar Q.P.R takımında oynayan Fitz Hall tabiri caizse çırpı gibi yapısı nedeniyle bu lakabı almış herhalde.

3- Üçüncü sıraya bir dönem Trabzonspor'a gelen, daha doğrusu Trabzonspor yedek kulübesinde zamanının çoğunu geçiren Kiki Musampa'yı koymuşlar. Ona da Kiki "Chris" Musampa demişler. Pek anlamayamadım ama ismi ve soyismindeki dini terimlerdeki benzetmelerden dolayı olabilir.

4- Dördüncü olarak İngilizlerin en sert defanslarından biri olan Ron Harris'i yazmışlar. Ona da Ron "Chopper" Harris demişler ki bu da balta anlamına geliyor, bizim Recep'in kulakları çınlasın :)

5- Beşinci sırada yine Ron Harris gibi bir azılı defans oyuncusu olan Norman Hunter'ı koymuşlar. Ona da Norman "Bites Yer Legs" Hunter demişler ki bu da benim çevirime göre ayak ısıran oluyor.

6- Altıncı sırada bir İngiliz forveti olan Stuart Barlow'a yer vermişler. Ona Stuart "Jigsaw" Barlow demelerinin sebebi ise cezasahası içinde gerçekten bir yapboz gibi olması ve ne yapacağının asla kestirilememesiymiş.

7- Yedinci sırada hepimizin tanıdığı ve belki de Şili tarihinin en önemli golcüsü Ivan Zamorano yer alıyor. Taş devrinde Barney'in oğlu Bam Bam'ın adı ona gerçekten çok yakışmış Ivan "Bam Bam" Zamorano...

8- Bu adam benim için Dünya'nın en iyi futbolcusudur desem karşı gelenler olabilir ama yine de diyorum :) Gabriel Batistuta ve karşınızda Batigol...

9- Dokuzuncu sırada şu sıralar Tayland milli takımının teknik direktörlüğünü yapan ünlü İngiliz futbolcu Bryan Robson Captain Marvel lakabıyla yer alıyor. Oyunculuğu sırasında onun için tam uygunmuş bu çizgiroman kahramanı, ama teknik direktörlüğü için tam olarak söylenemez yazıyor yazıda.

10- Son sırada ise belki de bu listenin ne kadar yanlış bir sıralamayla yapıldığının kanıtı olan bir lakap var. Bir çoğumuzun bildiği gibi uçma korkusu olan Dennis Bergkamp'a verilen The Non-Flying Dutchman lakabı hani cuk diye oturmuş :)

Yine de bu listeyi yapanlara teşekkür etmek lazım, sırama ne kadar tartışılır olsa da bilgiler çok hoş.

1 yorum:

Schumy dedi ki...

E onun varsa sen yaz, ben listedekileri yazdım sadece :D

Paylaş