21 Kasım 2009

Derbi Haftası...

Yıllardır Galatasaray-Fenerbahçe rekabetinin gölgesinde kalan Beşiktaş-Fenerbahçe rekabetinde bu akşam 325.kez karşı karşıya gelecek Dolmabahçe'de. Sabah malum magazin programlarında gözüme çarptı; ünlü kişilere skor tahmini yaptırıyorlar bunlardan biri Şafak Sezer. Arkadaş " 'Fanatik' Fenerbahçe'liyim" diye başladığı sözüne "kesin yeneriz" diyerek devam etti. Bir de maçın nerede olduğunu sordu en son, "İnönü'de" yanıtını alınca "o zaman bilemiycem" diye kıvırıverdi. Neyse bu önemsiz muhabbeten sonra yazımıza devam edelim.
***

Son 8 maçın tablosuna baktığımız zaman İnönü'deki son 5 derbiden boynu bükük ayrılan Beşiktaş olmuş.Bu 8 maçın hiç birinde Beşiktaş kazanamamış. Bir kaç sene öncesinde şöyle bir muhabbet dönerdi "Fenerbahçe Galatasaray'a, Galatasaray Beşiktaş'a, Beşiktaş Fenerbahçe'ye ters geliyor" diye. Görünen o ki bu tabloda değişen tek şey Beşiktaş'ın Fenerbahçe'ye ters geldiği. Türkiye Kupası maçlarını bu kategori dışında tutuyorum çünkü orada işler değişiyor biraz. Fenerbahçe'lilerin Galatasaray ile dalga geçmek için internette sağda solda gezen "öğrenilmiş çaresizlik" cümlesini içeren sınav sorusu Türkiye Kupası'nda Fenerbahçe için anlam kazanıyor.
Konuyu dağıtmadan son 8 derbiye göz gezdirelim:

18.09.2005 BJK İnönü 1 - 2
26.02.2006 FB Şükrü Saracoğlu 2 - 2
19.11.2006 FB Şükrü Saracoğlu 0 - 0
05.05.2007 BJK İnönü 0 - 1
03.11.2007 FB Şükrü Saracoğlu 1 - 2
29.03.2008 BJK İnönü 1 - 2
29.11.2008 FB Şükrü Saracoğlu 1 - 2
03.05.2009 BJK İnönü 1 - 2

4`ü BJK İnönü, 3`ü FB Şükrü Saracoğlu, birer tanesi de İzmir Atatürk, Rhein Energie ve Atatürk Olimpiyat Stadı`nda olmak üzere yapılan son 10 maçta Fenerbahçe toplam 16, Beşiktaş ise 11 gol atmış. Bu atılan gollerin 3'ünde Guiza'nın imzası var ve ilgi çekici şekilde 3 golün ikisi birbirinin kopyası gibi aşırtma olarak atılmış. 2-3 sene öncesinde Galatasaray'da oynayan Sasa İlic 2 sezonda hazırlık maçları da dahil Beşiktaş'a toplamda 3 gol atmış bunun sonucunda "İliç Kartal sever" gibi geyikler dönmüştü. Bu cümleyi "Guiza Kartal sever" olarak değiştirebilirler pekala. Çünkü oynadığı maçların çoğunda pek bir varlık gösteremeyen İspanyol oyuncu Beşiktaş maçlarında başka bir kimliğe bürünüyor.Beşiktaş ise derbilerde aşırtma gol yeme hastalığına muzdarip olmuş durumda. Kezman'ın attığı golle kazandıkları maçta da Beşiktaş aşırtma gol görmüştü kalesinde. Bu akşam bir yenisi eklenir mi bu gollere açıkçası merak etmekteyim. Beşiktaş'ta sene başından beri süregelen yönetim-taraftar kapışması bu maçta alınacak kötü bir skorla tavan yapabilir.

***

Bir başka detay ise her iki takımın bu sezon en az gol yiyen takımlar olması. Fenerbahçe'nin 7 gol yemesine karşın Beşiktaş 6 gol yemiş. Fenerbahçe'nin savunmadaki en önemli ismi olan Lugano, çok yorgun ve 20 saattir yollarda olduğunu gerekçe gösterip maçta oynamayacağını söylemiş. Hoş bu kararı kendisi vermiş olabilir ama oynatıp oynatmamak Daum'a kalmış durumda. Lugano'nun oynamaması durumunda Deniz Barış savunmada görev yapabilir bir ihtimal. Yorgun da olsa Lugano, Deniz'den çok daha iyi bir oyuncu ve bence minimum katkısı Deniz Barış kadar olacaktır. Bununla birlikte skorer özelliğini de hesaba katarsak Lugano'nun oynaması Fenerbahçe adına artı olabilir.

Beşiktaş'lıların sinirlerini maçtan önce geren bir mevzuat ise Colin-Kazım Richards'ın sahibi olduğu söylenen Twitter hesabı ile yazdığı "evet dostlarım... İstanbul`da biraz tatsız bir gün yaşıyoruz ama 8JK`yi parçalamamız için geri sayım başladı!!. hahahaha!!" cümlelerini içeren mesaj. Kardeşim sana demezler mi "Sen kaç senelik Fenerlisin, Fenerbahçe'ye ne verdin? Gerek yoktu be Kazım böyle Yasin Çakmakvari sözlere, sen sahada çıkıp topunu oyna yeter. Fenerbahçe'lilerin Galatasaray ya da Beşiktaş farketmez, her derbi öncesi ortalığı germe çabalarından bu akşam ki maça dair sözler bunlar. Olur da Beşiktaş Fenerbahçe'yi yenerse eğer Colin Kazım bu sözlerini afiyetle yer, üstüne de bir bardak soğuk su içer. Neyse.

Beşiktaş'ta ise gözler bu sezon formları ile taraftarlarını menun etmeyi başaramayan Tabata, Yusuf, Bobo gibi isimlerin üzerinde olacak. Bu akşam Beşiktaş'ın performansını orta sahada sezon başından bu yana oldukça beğeni kazanan Fabian Ernst derinden etkiler. Gol yollarındaki sıkıntıya ise Mustafa Denizli halen çözüm bulabilmiş değil. Fenerbahçe sezon başından bu yana 25 gol atarken Beşiktaş 13 golde kalmış. Mustafa Denizli formsuz Nihat'ın yerine Bobo'yu forvete oturtabilir, bu bence uygulanacak en iyi çözüm. Nihat'ın ligde şu ana kadar sadece 1 golü bulunuyor. 1 gol atmasının yanısıra formsuzluğu ile taraftarlarını üzüyor Nihat. Bobo'nun ise 2 golü var. Gol sayısına bakarak değil, Fenerbahçe maçlarında Bobo'nun sergilediği performansa bakarsak yine en güvenilen isim olarak gözümüze Bobo çarpıyor.

Fenerbahçe'li taraftarlar olası bir mağlubiyet durumunda yarın ki Galatasaray-Manisaspor maçının skorunu bekleyecek. Fenerbahçe'nin derbiden mağlup ayrılıp Galatasaray'ın yarın ki maçı kazanması durumunda puanlar eşitlenecek ancak hem ikili hem de genel averaj durumu ile Fenerbahçe yine lider kalacak. Bizim gönlümüz tabii ki Beşiktaş'ın galip gelmesinden yana. Yine de "iyi oynayan kazansın" diyorum.

Hiç yorum yok:

Paylaş