1 Kasım 2009

Biz Neyiz ?Bu sene Fifa kokartı takan hakemlerimizi yazalım önce.


Orta hakemler : Hüseyin Göçek, Fırat Aydınus, Bülent Yıldırım, Selçuk Dereli, Yunus Yıldırım, Cüneyt Çakır ve Halis Özkahya.

Yan hakemler : Baki Tuncay Akkın, Serkan Ok, Cem Satman, Bülent Gökçü,Tarık Ongun, Erdinç Sezertam, M. Emre Eyisoy, Bahattin Duran, Serkan Gencerler ve Erhan Sönmez.


Bu Fifa kokartı denen şey Fifa' nın düzenlediği organizasyonlarda görev alabilmek için takılan birşey değil midir? Yoksa ben mi yanlış biliyorum? Neyse şimdi de Fifa 2010 Dünya Kupası' nda görev alacak hakemler ve ülkelerine bakalım. Bizden hakem yok tabiki de onu belirtmek lazım en baştan.

Hakemler ve Ülkeleri

AVRUPA: Benquerenca (Portekiz), Bebek (Hırvatistan), Busacca (İsviçre), De Bleeckere (Belçika), Einwaller (Avusturya), Gilewski (Polonya), Hansson (İsveç), Kassai (Macaristan), Lannoy (Fransa), Ovrebo (Norveç), Rosetti (İtalya), Stark (Almanya), Undiano Mallenco (İspanya), Webb (İngiltere).

GÜNEY AMERİKA: Amarilla Demarqui (Paraguay), Baldassi (Arjantin), Larrionda (Uruguay), Pozo Quinteros (Şili), Ruiz Acosta (Kolombiya), Simon (Brezilya), Vazquez Broquetas (Uruguay).

ASYA: Al Ghamdi (S.Arabistan), Breeze (Avustralya), Irmatov (Özbekistan), Mohd Salleh (Malezya), Nishimura (Japonya) AFRİKA: Benouza (Cezayir), Codjia (Benin), Coulibaly (Mali), Damon (G.Afrika), Maillet (Seyşel)

ORTA-KUZEY AMERİKA: Aguilar Chicas (El Salvador), Archundia Tellez (Meksika), Batres Gonzalez (Guatemala), Marrufo (ABD), Rodriguez Moreno (Meksika) OKYANUSYA: Hester (Y.Zelanda), O’Leary (Y.Zelanda)

Avrupa' yı bilerek yazdım çünkü bizden hakem seçilmiş olsaydı bu grupta yer alacaktı.Fakat diğer ülkelere bakalım. Arjantin ve Brezilya dışında ne Güney Amerika grubunda, ne Asya grubunda, ne de Orta-Kuzey Amerika grubunda gözüme çarpan ülke yok. Tamam bu bir Dünya Kupası heryerden hakemler gelecek ama neden bunlardan biri Türkiye değil ?

Konuşmaya geldi mi mangalda kül bırakmayan insanlarız biz. Türk ırkı şöyle üstün, şöyle bir numarayız, Uefa Asbaşkan' ı Türk, şu transferleri yaptık, şu kupaları aldık, Avrupa üçüncüsüyüz, Dünya üçüncüsüyüz... Uzayıp gider bu liste. Ama ne acıdır ki kendi klansmanımızda Hırvatistan, Macaristan, Avusturya gibi ülkelerin bile hakemleri varken bizim 7 Fifa kokartlı orta hakemden bir tanesi bile görev alamamış. Gerçi Oğuz Sarvan beyefendi zaten 2010' dan ümitli değildik hedefimiz 2014 Dünya Kupası' na hakem göndermek demiş ama ne onun o koltuktaki ömrünün o kadar uzun olacağına ne de 2014' e hakem göndereceğimize inanmıyorum.

Niye olmuyor peki ? Çünkü biz kendi içimizde kendimize yeteriz. Bir iki hakemimiz Avrupa' da 4. tur 5. tur ön eleme maçında görevlendirilir havalara uçarız. Sonraki hafta aynı hakemi bir maça atarız, yaptığı hatalardan dolayı 3 hafta dinlendiririz. Burada suçlu hakemler mi, Merkez Hakem Kurulu mu, yoksa Federasyon mu tartışılır.

Bunun sebeplerinden bir tanesinin Avrupalılar' ın kafasındaki Türk imajı olduğunu düşünüyorum. Yıllardan beri süre gelen bu Türk imajının yaratılmasında inanın bizim payımız herkesten fazla, yani bu bir önyargı değil. Biz sevincimizi de üzüntümüzü de aşırı yaşarız. Gireriz sahaya sarılırız oyuncumuza sırtımızda bayrakla. Bütün Avrupa izler bunu ama bizim için önemli olan o an bu tepkiyi vermektir. Ülkemize gelen milli takımları paşalar gibi karşılar, krallar gibi ağırlar, köpekler gibi kış kış ederiz. Tek sorunumuz yıllardan beri bir türlü oturtamadığımız profesyonellik anlayışımız. En iyi spor adamımızda bile yok ne yazık ki bu. Tabi hakemlerimiz de bundan nasibini almakta.

Neyse bir Dünya Kupası' nı daha televizyon başında takımsız, hakemsiz izleyeceğiz. Olsun canımız sağolsun bu ne ilk ne de son olacak. Ama şu listeyi de okuyunca insanın içi acımıyor değil...

1 yorum:

Lionheart dedi ki...

Fifa kokartlı hakemlerimizi Dünya Kupası'na almamaları kadar doğal bir şey olamaz. Gözlemciler 1 derbi izlese zaten o hakemlerin sittin sene Uluslararası bir turnuvada yer almamaları için yeterli bir referans olur.

Paylaş