11 Kasım 2009

15 yaşından küçük profesyonel=MUSA ÇAĞIRAN


Musa Çağıran,17 Kasım 1992 Konya Ilgın doğumlu.

İzmir'in oyuncu yetiştirme fabrikalarından Altay'ın Türk futboluna yeni armağanı. Bakmayın yeni armağını dediğime, bakmayın 6 gün sonra 17'sine basacağına. Altay'ın profesyonel takımında ilk maçına 19 Nisan 2008'de İstanbulspor'a karşı çıkmış, hem de ilk 11'de başlamış. O maçı deplasmanda 5-0 kazanmışlar. Musa ilk yarının sonunda oyundan çıkmış. O çıkana kadar zaten maç 3-0 olmuş ve nazar boncuğu olsun diye bir de sarı kart görmüş. Hesapladım o maça çıktığında yaşı tam olarak 2 gün 5 ay 15 yıl'mış.

Bir de Aliağa Belediyespor macerası var. Bilin bakalım bu ne zaman olmuş? Altay'da ilk forma giydiği sezondan önce mi? Yoksa sonra mı? Belki çoğunuz ilk maçtan sonra diyeceksiniz ama öyle değil. Altay'ın profesyonel takımında ilk maçına çıkmadan önce kiralık olarak Aliağa Belediyespor'da forma giymiş. Üstelik burada ilk maçına çıktığında daha 15'ine bile basmasına 1.5 ay varmış. 3.lig'de 10 maçta forma giyip 1 gol atmış.
(Rıza Tuyuran ve Feyyaz Uçar)

İçimden koskoca''Helal olsun'' dedim. Sadece Musa Çağıran'a değil. Onu bu yaşta oynatma cesareti gösteren dönemin Aliağa Bel. teknik direktörü Rıza Tuyuran'a ve Musa'yı kiralık gönderen ve sonradan oynatmaya başlayan dönemin Altay teknik direktörü Feyyaz Uçar'a.
Bizler yaşlı ve genç iki oyuncu karşılaştıracağımız zaman ''oğlu yaşında'' diyerekten hafif gerçek,hafif latife karışımı mizahımızı konuştururuz. Ama bu çocuk ile çok yaşlı bir oyuncuyu karşılaştırınca ''torunu'' diyesi geliyor insanın Musa Aliağa'da oynarken.

O sene Abdullah Ercan tarafından 15 yaşında olmasına rağmen U'18 Milli Takım kampına davet edilmiş. Bu durum İstanbul takımlarından Galatasaray ve Beşiktaş'ın dikkatini çekmiş. Transfer için nabız yoklamışlar ancak olumsuz yanıt almışlar. Sonraki sezon Mehmet Sedef'in transfer edilmesi ile yedeğe çekilmiş. Ancak onun devamlı sakatlanması üzerine düzenli olarak forma şansı bulmuş takımında. Bank Asya'da 15'i ilk 11'de olmak üzere 19 maçta, 4 tane Fortis Türkiye kupasında, 3 U-18 Milli takımında maçı oynamış ve 4 gol atma başarısı göstermiş.

Bu sezon ise 12 Maçın 11'i ilk 11 olmak üzere tamamında forma giymiş. Kaleci Kılıçarslan'dan sonra takımın en çok fazla süre alan oyuncusu olmuş. 2'si geçen hafta Giresunspor'a olmak üzere toplamda 3 golü bulunmakta. Musa Çağıran'a gelecek maçlarda hem kendisi hem de Altay'a başarılar dilerim. Yeteneğine ihanet etmezse, kendisini ileride A Milli Takım forması altında da göreceğimizden şüphem yok.

2 yorum:

arnawut dedi ki...

ÇOK GÜZEL Bİ ARAŞTIRMA OLMUŞ:)

Schumy dedi ki...

Küfür ve argo içerenden kasıt herhalde şahıslara yönelik olursa yayınlanmaz.

Şahıslardan da kasıt buraya yorum yazan kişiler birbirlerine yazarsa yani...

Musa olayı da gerçekse süper olur. Haydi bakalım..

Paylaş