6 Ekim 2009

Cristiano Ronaldo vs. Kader Keita | Real Madrid vs. Galatasaray
Sene başından bu yana hocamızın ısrarla takıma adapte etmeye çalıştığı 4-3-3 gibi görünen ama esasen 4-5-1 olan sistemin kalbinin Keita olduğu dün çıktı ortaya... Keita'nın sakatlığından ötürü oynayamadığı maçta yerine oynayan Aydın'ın istekli ama yetersiz kaldığı apaçık ortadaydı.

Önceki gün oynanan Sevilla-Real Madrid maçında da Cristiano Ronaldo yoktu Real'de... O'nun yokluğunda Sevilla'nın onca pozisyon bulduğu karşılaşmada yalnızca bir golle yanıt verebildi Real Madrid. Tıpkı, biz de Keita'nın olmayışı gibi Ronaldo'nun da sakatlığı Real Madrid'in sistemine çomak sokmuş vaziyette. Guti maç içinde olan bir pozisyon yüzünden maçın sonuna kadar gayet sinirli bir şekilde oynadı oyununu. Bu egoistliktir. Bir takım takım olmak istiyorsa maç içinde olan bir pozisyondan dolayı bir ferti bütün maç somurtmamalı bana göre.
Tek başına veya bencilce mücadeleler bir işe yaramıyor, Keita bir maçta kötü dahi oynasa yaptığı abondone edici koşular rakibi hallaç pamuğu gibi atıp kanatlarını kırıyordu adeta. Keita'nın yokluğunda yapılan bindirme sayısı bir elin parmağını geçmedi. İkinci yarıda oyuna giren Kewell çok net bir pozisyon yarattı ancak onda da Baros topu dışarı attı kale yerine. O dakikadan sonra zaten topun bize topluk yapacağı çıktı ortaya. Atamayana atarlar misali, 84. dakikaya kadar saman alevi gibi gelen Ankaragücü bu dakikadan sonra patladı, defansın evlere şenlik olmasının da etkisi var bunda tabi... Yenilen saçmasapan golleri bir kenara bırakırsak, maçtan sonra Frank Rijkaard'ın yaptığı açıklamalar su serpti içimize...

Mağlubiyetler her zaman olacaktır, bunda bir sorun yok... Haftalardır futbol namına pek bir şey yapmayan Fenerbahçe bu hafta sahaya ısıran oyununu koyunca bizim için hafta berbat bitti diyebilirim. Toparlamak gerekirse Fenerbahçe bir kaç haftadır futbolu hemen hemen oynamadan maçları kazanıyordu ama bu hafta hem futbol hem de beceri olarak üst noktadalardı. "Zurnanın zırt dediği yer"e 2 hafta kaldı. Sistemi oturtmaya çalışan Galatasaray ilk ciddi alarmı bu hafta verdi. Real Madrid'de de işler pek farklı değil zati, Ronaldo'suz takım hemen hemen hiç bir varlık gösteremedi Sevilla karşısında. La Liga'da da ipler 29 Kasım'da kopacak. Barca'mı, Madrid'mi? Sistem mi, yoksa şans mı? Bizim maçın da farklı olacağını sanmıyorum.

Bekleyip görelim...

Hiç yorum yok:

Paylaş