28 Ağustos 2009

Sen Neymişsin be Abi...

Transfer sezonu açıldığından beri bir transfer çılgınlığıdır aldı başını yürüdü.

Önce Mehmet Topuz 9 milyon euroya, sonra İsmail Köybaşı 5,5 milyon euro + Serdar Kurtuluş' a, sonra Özer Hurmacı 4 milyon euro + Özgür Çek karşılığında transfer edildi. Hatta Fenerbahçe' nin Özer karşılığında Ankaraspor' a verdiği Özgür Çek belki de Fenerbahçe altyapısının son 10 senede yetiştirdiği en büyük yetenek olarak gösteriliyordu. Dün gerçekleşen Tabata transferi de bu üçlünün üzerine tuz biber oldu. Tabata' ya tam olarak 8 milyon euro ödedi Beşiktaş...


Peki bu takımlar yurtdışından aldıkları oyunculara ne kadar ücret ödediler ?

Beşiktaş Ferrari, ve Nihat için Toplamda 9 milyon euro öderken, Fink' e sadece sözleşme imzalattı. Fink' i Alman kontenjanından Ernst nedeniyle transfer ettikleri aşikar, Nihat' ı da meşhur Topuz olayının yarattığı kaosu engellemek için transfer ettiler. Ferrari ise hayatında yaptığı transferlerde oynadığı kulüplere toplamda 1 milyon euro kazandıran bir oyuncu olarak 4,5 milyon euroya transfer edildi.


Fenerbahçe Andre Santos ve Cristian için 12 milyon euro ödedi. Zaten yabancı kontenjanı çok müsait olmadığı için başka yabancı oyuncu da transfer edemedi. Tabi yurtiçinden yapılan Bilica transferi de ayrı bir tez konusu oluşturuyor. İsmail ve Tabata gibi daha Türkiye' de doğru düzgün bir başarıya imza atmamış bir oyuncu olan Bilica 3 milyon euroya transfer edildi Sivasspor' dan. Üstüne de "Keşke her maç Galatasaray' la oynasak" gibi felsefik bir söz eden Yasin Çakmak verildi.


Şimdi asıl bahsetmek istediğim konuya gelmek istiyorum. Transfer sezonunun kapanmasına sayılı günler kala Sercan Yıldırım transferi de gündemde yerini tekrardan aldı. İlk olarak oyuncunun Galatasaray' la anlaştığı bazı kaynaklar tarafından açıklansa da bugün gelişen bir olay ibrenin Fenerbahçe' den yana döndüğünü iddia ediyordu. Bu transfere kim yakın kim uzak bilmem ama şu videoda konuşan adamların surat ifadelerinden ve konuşma tarzlarından sonra ben Sercan Yıldırım' ın da haketmediği değerlerle transfer olacağını düşünmeye başladım.


Peki neydi Sir Alex Ferguson' u Sercan' dan vazgeçiren ? Acaba Levent Kızıl Sir Alex Ferguson' u Yıldırım Demirören veya Aziz Yıldırım mı sandı ? 10 milyon euro istedikleri oyuncunun Turkcell Super Lig' de başarısı neydi ? Gol kralı mı olmuştu ? Yoksa takımını Avrupa kupalarına mı götürmüştü ? Önceki sezonlarda gol kralı olup büyük takımlara imza atan iki oyuncu vardı. Biri Serkan Aykut ( 5 milyon euro ), diğeri Zafer Biryol ( 1,2 milyon euro ) hatırlatmakta fayda var. Bu adamlar kadar ne yapmış Sercan Yıldırım ?

Fenerbahçe ve Galatasaray' ı birbirine sokup transferden kar elde etme güdüsünde olan kulüp başkanlarına selamlarımı iletiyorum ve en azından Galatasaray' ın bu oyuna alet olmayacağını düşünüyorum. Kendi adıma umarım bu transfer Sercan' ın haketmediği değerlerle Galatasaray' a gerçekleşmez. Kim alıyorsa alsın, ama Galatasaray' ın sokağa atacak parası yoktur, olmamalıdır...

Hiç yorum yok:

Paylaş