15 Temmuz 2009

Uzun Saçlı Yönetici mi Olur ?

Turgay Şeren Özhan Canaydın' a şu adamı al berbere götür de saçlarını kestir böyle yönetici mi olur demişti zamanında. O zamandan bu zamana Haldun Üstünel' in saçları gibi yaptığı transferlerin hikayeleri de efsaneleşti.


190' ın üzerindeki boyu, karizma gülüşü ve giyim tarzıyla şimdiden geleceğin başkanlığına aday gösteriyorum kendisini. Şüphesiz ki bu özellikler yeterli olmayabilir Galatasaray Spor Kulübü başkanlığı için. 1967 doğumlu Haldun Üstünel ortaöğretimini Saint Benoit Lisesi, liseyi Suadiye Lisesi' nde, yükseköğretimini ise San Francisco Dominican College' da tamamladı. 1992' den bu yana da İstanbul Tela Sanayi Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor*.


İlk defa 2 sezon önce Lincoln transferiyle duydum adını ne yalan söyleyim. Zaten medyada bu kadar yer almasının sebebi de transferlerle birlikte havaalanında görülmesi oldu. Tabi her transfer yapan yöneticiden çok büyük bir farkı vardı. Özellikle bu sezon yapılan transferlerden kimsenin haberi olmadı. Lincoln haberiyle birlikte hatırlıyorum kendisini ilk. O sezon neler olmamıştı ki ? Resmi sitede Lincoln Galatasaray' da haberi verildi, sonra yanlış olduğu anlaşıldı Bouzid haberi girildi siteye vs. Bir sonraki sezon Kewell 1 gün içinde ikna edildi, Baros ile sözleşme imzalanana kadar kimsenin haberi olmadı transferinden. Bu sene işler daha da bir değişti. Haldun Üstünel artık daha tecrübeliydi. Kimsenin haberi yokken, kimsenin aklına bile gelemeyecek bir zamanda Nisan ayında gidip Rijkaard' la görüştü. İlk görüşme her ne kadar tanışma amacıyla da olsa Üstünel Rijkaard' ı yaklaşımıyla etkilemişti o buluşmada. Leo Franco ile söleşme protokol imzalanmıştı mesela o dönemde ama o basına çok kolay sızdı çünkü transferin olacağı kesindi artık. Skibbe' nin gönderilmesiyle de birçok isimle anılmaya başladı Galatasaray' ın ismi. Houllier, Schuster, Juande Ramos, Co Adriaanse Fatih Terim, Lucescu hatta Daum ismi bile anılıyordu Galatasaray' la. Ama Üstünel Nisan' da yaptığı görüşmenin, attığı tohumların hasat zamanının geldiğini biliyordu. Bir kere daha gitti Rijkaard' ın yanına. İlk buluşmada oluşan arkadaşlık ortamı artık meyvelerini vermişti. Kaptı Rijkaard' ı geldi İstanbul' a. Yine havaalanında Rijkaard' ın yanında Haldun Üstünel yürüyordu, bütün medya, duyumcular tersköşeydi...


Gazeteler transfer listelerini genişletmeye başladılar, hergün yeni bir Hollandalı çıkıyordu gazetelerde. Sneijder' den Huntelaar' a birçok isim yazıldı çizildi. Eski Barcalılar teker teker transfer edildi. Hatta zamanında Rijkaard' ın kadro dışı bıraktığı, oynatmadığı adamlar bile gündeme getirildi. Çünkü kimin geleceğini ne olacağını bilemiyorlardı. Kimin transfer edileceğini Adnan Sezgin bile bilmiyor deniliyordu. Servet' e yapılan 8 milyon euroluk teklif de ortalığı iyice allak bullak etti. Rijkaard 4 3 3' ün sağ kanadına oyuncu isteyince yine hareketlendi ortalık. Babel ismi anılmaya başlandı, arkasından Govou denildi. Aslında Govou ismi çok yakındı gelecek olan adama. Lille zamanında Fransa lig özetlerine birkaç kere denk gelip hayranlıkla izlediğim Kader Keita aklıma gelmeliydi, Monacolu Pino dedim içimden ama tutmadı. Sonraki gün sabahın dokuzunda açıklandı Keita. Yine herkes tersköşe olmuştu.Dün gerçekleştirilen Keita' nın imza töreninde yine Haldun Üstünel Show vardı. Muhabirlerden birinin sorduğu transfer olacak mı sorusuna, divan kurulunda transferi kapadık diyen Adnan Polat' ın aksine en az bir transferimiz daha olacak ve kesinlikle yabancı diye cevap verdi. Kimbilir belki de Adnan Polat' ın bile haberi yoktur.

Yapılacak olan transferleri kesinleşmeden Adnan Sezgin' e bile söylemediği bilinen bir adamın herkesin gözünün önünde böyle iddialı bir cümle kurması bütün taraftarları oldukça heyecanlandırdı.Bu sabah itibariyle de Mehmet Demirkol çok ünlü Portekizli bir oyuncu ile görüşüldüğünü söyledi NTV' de. Aslında dünkü açıklamadan sonra Mehmet Demirkol ortaya isim atan ne ilk adamdı ne de son olacak. Önceki transfer hikayelerinde olduğu gibi isim yine imzalandığı gün resmi siteden öğrenilecek ilk olarak. Bunu tahmin etmek için müleccim olmaya gerek yok.

Hiç yorum yok:

Paylaş