27 Temmuz 2009

Galatasaray 2009/2010 Formaları...

Yeni formalar az önce lanse edildi. Önceden belirtildiği üzere Parçalı, Mor ve Beyaz formalarımız olacak bu sene.Formalara soldan sağa sırasıyla yorum yapacağım.

Mor Forma: Açıkçası içime sinmeyen bir forma bu. Turuncu forma sarı ve kırmızının karışımıydı diye öyle ya da böyle kabul ettik. Mor formanın da bir hikayesi varmış, 2288 yıl önce bu topraklara gelip yerleşen Galat'ların rengiymiş. Hadi bunu biz öğrendik biliyoruz, ama bütün Galatasaray taraftarları bunu bilemezki? Mor forma yerine, Fenerbahçe'nin logo formasına benzer bir forma beklerdim Ali Sami Yen Stadı'nın son senesi münasebetiyle. Mor forma dümdüz bir forma. Sadece alternatif olsun diye çıkarılmış. Bayan taraftarlar tarafından belki yoğun ilgi görecektir ama ben şahsen beğenmedim. Puan vermem gerekirse 4/10

Beyaz Forma: Geçen yıl ki beyaz forma daha iyiydi sanki... Yine değişikliğe gidilmiş idare eder, mor formaya nispeten daha güzel. Zaten beyaz forma sade olmalı şahsi görüşüme göre o nedenle beyaz forma sınıfı geçti. 7/10.

Geldik esas formamıza...

Parçalı: Neden her yıl bu formanın tasarımı ile oynanır, Adidas'ın belli kalıpları üzerine oturtulur anlamış değilim. Fenerbahçe'den örnek vereceğim yine, çubuklu formaları yıllardır aynı ufak değişiklikler dışında. Biz de ise son bir kaç yıldır Adidas'ın standart tasarımı üzerine Sarı-Kırmızı renk oturtuluyor ve tamam bitti. Daha özel, daha güzel bir parçalı beklerdim ama olmadı. Ancak parçalı da beyaz gibi sınıfı geçti. 7/10.

Sırttaki Ülker reklamına da değineceğim. Fenerbahçe'nin formalarında sırttaki Ülker yazısı Sarı-Lacivert. Biz de ise logo olduğu gibi yapıştırılmış. Yapıştırma dedim de, logomuz yine yapıştırma. Alıştık artık, yani logo pazardan aldığımız 5 liralık formalarda bile itina ile dikilirken lisanslı formalarda yapıştırma logo kullanılıyor. Bunun mantıklı bir açıklaması olmalı. Azıcık özenin şu formaları tasarlarken, internette onlarca forma tasarlandı ve o formaların hepsi bu akşam lanse edilen formalardan çok daha güzeldi. Adidas'ı severim, bize her zaman uğurlu gelmiştir ama son senelerde yaptıkları tasarımlarla beni sinir etmeyi başardılar.

Yazının sonuna gelirken, son 3 yılın parçalısına göz atalım.

2007/2008 Parçalı forma:-O senenin Adidas templatesi üzerine yerleştirilmiş sarı-kırmızı ve sıradan bir parçalı, üzerindeki zig-zaglar tuzu biberi... Bizim parçalımız sade olmalı dedik ve bir sonraki sene bu feryadımız birileri tarafından duyuldu...

2008-2009 Parçalı Forma:


-Son senelerde yapılan en güzel, en sade parçalı forma. Bu formayı eleştirmek kesinlikle artniyete girer. Sadece "Avea" reklamının boyutundan dolayı şikayet edilir, bir de Galatasaray logosunun ufaklığından.

Ve son olarak 2009-2010 Parçalı:

Yeni parçalının yorumunu yukarıda yaptım. Kötü de değil ama iyi de değil. Daha iyi bir parçalı beklerdim.

Formaların geneline not vermem gerekirse: 6/10.

Gelecek yıl daha iyi formalar bekliyorum. Ama hayal kırıklığına uğradığımı söyleyeyim...

Hiç yorum yok:

Paylaş