25 Haziran 2009

Kovacevic' in Arif' iNihat' ı satan şampiyonluğu da satar demişti zamanında Daum. Aslında herkes onun toshack geçtiğini sanıyordu fakat dediği çıktı, Toshack Nihat' ı yanına alırken Beşiktaş ligi Fenerbahçe' nin 13 Galatasaray' ın 16 puan arkasında 3. bitiriyordu. Nihat' ın ilk yarı performansı da 13 maçta 6 gol 6 asistti. O dönemlerde o yaşta bir Türk oyuncu için çok iyi bir performans çiziyordu.Sociedad' a ilk gittiğinde her genç ve yabancı oyuncu gibi fazla forma şansı bulamadı, bir ara sağ kanatta denendi fakat Laliga için yeterli değildi. Sonraki dönemlerde yavaş yavaş şans bulmaya başladı. Gittiği ilk sene 11 maça çıkan Nihat gol atamadı. Nihat' ın Nihat oluşu gittiği ikinci sezona denk geldi. 2002/2003 sezonunda 35 maçta attığı 23 gol ve Kovacevic' le olan mükemmel uyumu Türk futbolculara olan bakış açısının değişmesinde büyük rol oynadı. Son hafta şanssızlıkları olmasa belki de Laliga' da şampiyonluğa uzanan ilk ve son Türk oyuncu olabilirdi.4,5 sene kaldığı ve büyük başarılara imza attığı Sociedad' dan sözleşmesi bitince Villarreal' e gitti Nihat 2006' da. 2006 senesinde geçirdiği ilk büyük sakatlık da onu bir seneye yakın sahalardan uzak bıraktı. Sonrasında 2 kere daha büyük sakatlıklar ve operasyonlar geçiren Nihat en son Milli Takım' ın 2008 Avrupa Şampiyonası çeyrek final maçından sonra sakatlanmıştı. Son yaşadığı sakatlıktan sonra bu sezon 26 maçta 569 dakika oyunda kaldı fakat gol atma başarısı gösteremedi. Maç başı ortalama 21 dakika oyunda kaldığı düşünülürse bu performans da şaşırtıcı sayılmaz.


Nihat ayrıca sakatlanana kadar son 3 sezonda Ronaldo ile birlikte La Liga'da en çok gol atan (50 üzeri) iki oyuncudan biri olma başarısını da gösterdi. Görüldüğü gibi kariyeri büyük başarılara ve aynı oranda da sakatlıklarla dolu olan Nihat şimdi Beşiktaş' a, yuvasına döndü. Ne yapar ne eder bilinmez. Son milli maçlarda izlediğimiz bencil Nihat olursa işi zor, zira eskisi kadar da hızlı ve dayanıklı değil. Ama eğer yanına Kovacevic gibi bir partner konulursa belki de Kovacevic' in Arif' i geri döner...

Ps : Beşiktaş bugün iyi ekmek çıkardı bana, sağolsun Demirören fakat kimse kapmaz elindeki adamları neden gece açıklıyor ? Gecenin vakti uğraş da dur :)

Hiç yorum yok:

Paylaş