7 Haziran 2009

Johan Neeskens
Bu adamın ismini Galatasaray ile anılmaya başladığı an duydum ne yalan söyleyim. Oyunculuk kariyerine 1968’ de RCH Heemstede’ de başlayan Neeskens 2 yıl sonra Rinus Michels tarafından keşfedilip Ajax’ a transfer edilmiş. 1971 yılındaki Panathinaikos’ a karşı Kupa Galipleri Kupası Finali’ nde oynadığı oyunla herkesi büyülemişti, kendisi o zamanlar sağ bek oynuyordu. Daha sonraları Cruijff’ un da tavsiyeleriyle daha çok orta alanda oynamaya başlayan Neeskens yeni pozisyonunda hiç sırıtmamıştı. Çünkü kendisi yorulmak bilmeyen yapısı ve attığı sürpriz gollerle zaten bunu gösteriyordu. Ajax’ ta 3 kere Kupa Galipleri Kupası’ nı kazanarak bir tarihe imza atıyordu Neeskens. Ardından 1974 yılında transfer olduğu Barcelona’ da Johan Segon yani “İkinci Johan” lakabını alıyordu. Tabi ki Cruijff ve Michels yine yanındaydı.

Barcelona’ da çok büyük başarılara imza attığı söylenemez. 1978’ de kazanılan şampiyonluk ve 1979 yılındaki Kupa Galipleri Kupası zaferi dışında tabi, ama taraftarlar arasında en çok sevilen oyunculardan birisiydi aynı zamanda Johan Segond.

1979 yılında Amerika takımlarından New York Cosmos takımının teklifini kabul ederek kariyerinde düşüşe geçti, 5 senesini Amerika’ da geçirdi. Sonralarında 1984 1985 yıllarında Fc Groningen, Fort Lauderdale Sun (1986-87), FC Baar (1988-90) ve 1991 yılında son durağı olan İsviçre takımı olan Fc Zug’ da oynarak futbol hayatına futbolcu olarak son noktayı koymuştur.

Neeskens 49 kere giydiği Milli Takım formasıyla da 17 gole imza atmıştır. 1977 de futbol hayatına veda eden Johan Cruijff’ un yokluğunda takımını sırtlamıştır. 1974 Dünya Kupası’ nda da Batı Almanya karşısında takımının 2. dakikadaki penaltı golüne imzasını atmıştır. 1978’ de Arjantin’ de düzenlenen Dünya Kupası’ nda Neeskens’ li kadro yine finale kalmış fakat ev sahibine uzatmalarda yediği 2 golle mağlup olmuştur. Maçın 90 dakika sonucu 1 – 1’ di. Milli formayı da son olarak 1981 yılında Fransa’ ya 2 – 0 yenildikleri 1982 Dünya Kupası eleme maçında giymiştir.

Şimdi gelelim Galatasaray’ ı ilgilendiren teknik adamlık kariyerine.

Neeskens ilk olarak, Hiddink’ in isteği üzerine Koeman ve Rijkaard’ la beraber 1998 Dünya Kupası için Hollanda Milli Takım’ ı yardımcılığına getirilmiştir. Brezilya’ ya yarı finalde 4 – 2 elenen Hollanda’ da görevinden istifa eden Hiddink’ in yerine gelen Rijkaard’ a 2000’ de Hollanda’ da düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’ nda takım emanet edilir. Neeskens yine aynı görevinde kalmıştır. 2000 Avrupa Şampiyonası sonrası NEC Nijmegen takımının başına geçen Neeskens takımı ilk defa Avrupa kupalarına götürerek büyük bir başarıya imza atmıştır, fakat sonraki sezon aldığı kötü sonuçlar nedeniyle görevine son verilmiştir.

Kaderin bir cilvesi 2005 yılında Hiddink yine Neeskens’ i yanına aldırmıştır, fakat bu sefer Avustralya Milli Takımı için. 2006 Dünya Kupası’ nda kulübede görevini yaparken aynı zamanda Barcelona’ da da göreve getirilmişti. Dünya Kupası sonrası Barcelona’ daki görevine geri dönen Neeskens, Henk ten Cate’ in yerine getirilerek yine Rijkaard’ la bir araya gelmiştir. 2008 yılında Joan Laporta tarafından Rijkaard ile birlikte görevine son verilmiştir. Rijkaard kariyerine 1 sene ara vermiştir fakat Neeskens Milli Takım’ daki görevine devam etmiştir. Yine kaderin bir cilvesi ki 2009 yazında bu ikili Galatasaray tarafından yine bir araya getirilmiştir…

Hiç yorum yok:

Paylaş